Powstaje “polski Youtube”! Banbye.pl startuje już w grudniu!

Już w grudniu wystartować ma “polski Youtube”. Platforma video ma nosić nazwę Banbye.pl.

Pomysłodawcą Banbye.pl jest kontrowersyjny prawicowy dziennikarz Marcin Rola z telewizji Wrealu24, a serwis tworzy razem z Adamem Zięciną. Platforma ma być odpowiedzią na liczne bany i blokady, jakie dostają twórcy w Youtube czy na Facebooku.

 

Sam Marcin Rola wiele razy był oskarżany o szerzenie mowy nienawiści. Wystąpił na przykład w programie BBC, gdzie “złapano” go na kłamstwie. Najpierw dziennikarz zaprzeczył jakoby miał mówić że muzułmanie to gwałciciele czy dzikusy. Twierdził, że tego typu sformułowania są wyrwane z kontekstu. Wówczas dziennikarka zaprezentowała program Roli, w którym wypowiada się właśnie w takim tonie i bynajmniej nie była to wypowiedź wyrwana z kontekstu.

 

 

Banbye.pl powstaje dla osób – dziennikarzy, twórców internetowych – którzy mają poglądy odmienne od tych prezentowanych w głównych mediach czy dozwolonych w największych platformach internetowych.

 

Konstytucyjnie chroniona wolność słowa nic nie znaczy dla popularnych platform internetowych. (…) Odmienne poglądy na tematy związane z aborcją, religią, LGBT, Black Lives Matter, szczepionkami, maseczkami, lockdownem, środowiskami żydowskimi czy kryzysem klimatycznym są usuwane bez jakiejkolwiek debaty czy próby przedstawienia rzeczowych argumentów.

– powiedział Marcin Rola w rozmowie z serwisem Wirtualne Media.

 

https://banbye.pl/

 

Nazwa platformy “Ban Bye” oznacza “pa pan”, czyli ma to być serwis, na którym nikt nikogo nie zbanuje. Tę koncepcję zgrabnie podsumował Jakub Szczęsny z Anty Web:

 

[działanie Banbye.pl] Spowoduje, że wielbiciele spiskowych teorii jeszcze bardziej się zradykalizują, okopią we własnym środowisku, a bańka informacyjna im się uszczelni jeszcze mocniej. Niczego lepszego po BanBye się nie spodziewałem i wcale się nie spodziewam. Doskonale znam działalność osób z tego środowiska i powiem tak: gdy brakuje dobrych komedii do oglądania, jest to doskonały substytut. Gorąco pozdrawiam twórców, życzę powodzenia i przestrzegam YouTube. To będzie killer.

 

“Polski Youtube” na razie ma być finansowany z datków darczyńców. Twórcy pomysłu szacują, że na początek i rozruszanie Banbye.pl potrzeba około 2-3 milionów złotych. Start serwisu zaplanowano na połowę grudnia.

 

>>>Dodzie postawiono zarzuty! “Nie musicie mi zasłaniać oczu w artykułach” – zapewnia gwiazda!

 

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.