Paszport szczepionkowy od 15 czerwca? To segregacja sanitarna !

Paszport szczepionkowy to koncepcja dotycząca paszportu zdrowotnego w formie papierowej i/ lub w formie elektronicznej.

Taki paszport szczepionkowy zawierałby informacje o szczepieniu przeciwko koronawirusowi lub też przebytej chorobie. Mogłyby się w nim znaleźć także informacje z wynikami wykonanych testów.

 

Jak informuje Business Insider z takim dokumentem będziemy mogli podróżować czy też brać udział w zgromadzeniach – koncertach, spektaklach itp.

 

Dokument ma być “zharmonizowany na szczeblu europejskim” – zapewnił Breton w niedzielę w wywiadach dla stacji RTL i LCI oraz dziennika „Le Figaro”. Według komisarza paszport zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej powinien być wprowadzony od 15 czerwca.*

 

Pojawiają się jednak spore wątpliwości prawne oraz etyczne dotyczące wprowadzenia takiego “paszportu”. Osoby nie zaszczepione mogą być wykluczone z wielu sfer życia publicznego, a także z możliwości podróżowania. Tymczasem zapisy konstytucji mówią:

 

„nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” (Art. 32)

 

Tym samym brak szczepionki nie powinien stanowić podstaw do segregacji ludzi i wykluczania części z nich. Mimo to projekty dotyczące “paszportu” przewidują właśnie taką dyskryminację i ograniczenia dla osób, które nie przeszły koronawirusa, lub nie przyjęły szczepionki.

 

pixabay

*cyt. businessinsider.com.pl

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *