Zdrowie intymne kobiet – o czym powinno się mówić więcej?

Czy wiesz, że zachowanie zdrowia intymnego jest niezwykle ważne dla Twojego poczucia zdrowia i kobiecości? Okazuje się, że na temat zdrowia intymnego kobiety powstało już wiele mitów, a Panie nie zawsze wiedzą, jak poradzić sobie z zachowaniem odpowiedniej flory bakteryjnej. Dlatego właśnie powstał ten poradnik, by świadomość kobiet w tym zakresie była zdecydowanie lepsza, a każda z nas wiedziała, jak dbać o najważniejszy element ciała. Sprawdź koniecznie co warto zrobić, by w pełni cieszyć się swoją kobiecością.

Infekcje intymne – najważniejsze przyczyny, które warto znać!

Jeśli zależy Ci na życiu w pełnym zdrowiu to pewnie wiesz, że musisz o siebie dbać na co dzień, stosując się do konkretnych wytycznych w zakresie zdrowia. Tymczasem w organizmie każdej kobiety żyje mnóstwo mikroorganizmów, które mogą, ale niekoniecznie muszą wywołać trudną do wyleczenia infekcję. Aby tak się nie stało należy przestrzegać określonych zasad zdrowia i higieny, a także systematycznie odwiedzać gabinet ginekologa. Jeśli zależy Ci na tym, by móc w pełni korzystać ze zdrowia intymnego to koniecznie zajrzyj do porad zamieszczonych w dalszej części tego artykułu.

Mianowicie, aby przeciwdziałać najczęściej pojawiającym się infekcjom narządów płciowych najpierw należy poznać najważniejsze przyczyny ich powstawania. Ginekolodzy są w tej kwestii bardzo zgodni wyliczając, że do najczęstszych przyczyn powstania chorób i infekcji narządów intymnych należą:

  • noszenie nieodpowiednio wykonanej i zbyt ciasnej bielizny,
  • niewłaściwie przeprowadzona depilacja okolic intymnych,
  • zła dieta i niestosowanie się do zasad bezpiecznego współżycia z partnerami,
  • stres, antykoncepcja hormonalna, menopauza,
  • stosowanie podpasek, czy tamponów wykonanych z syntetycznych tworzyw,
  • ciąża i połóg.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy infekcji intymnej narządów płciowych niezwłocznie udaj się do swojego lekarza ginekologa. Jeśli nie wiesz, co to za objawy to koniecznie weź pod uwagę chociażby takie symptomy, jak pieczenie, suchość w pochwie, obrzęk miejsc intymnych, nieprzyjemny zapach oraz nadmierne swędzenie.

Nigdy nie bagatelizuj nawet mniejszych objawów, które dla Twojego zdrowia intymnego mogą być kluczowe.

Higiena miejsc intymnych – co musisz wiedzieć?

Aby uniknąć wszelkiego rodzaju zakażeń intymnych, jak również nawracających infekcji koniecznie zastosuj się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim dobieraj bieliznę, która jest wygodna, przewiewna, jak również, która nie powoduje bolesnych otarć. Stosuj również właściwe kosmetyki do mycia narządów płciowych, jak również takich, które zapewnią Ci utrzymanie właściwego pH.

Ponadto zadbaj koniecznie o swoją dietę, która powinna być bogata w witaminy i minerały.

Jednym z kluczowych aspektów w dbaniu o zdrowie intymne będzie jednak także to, jak dbasz o siebie podczas miesiączki.

W te szczególne dni cyklu weź pod uwagę stosowanie wyłącznie bezpiecznych produktów, a przede wszystkim zadbaj o czystość narządów płciowych.

Tutaj świetnie sprawdzą się płyn do higieny intymnej utrzymujący właściwe pH w pochwie, jak również chusteczki antybakteryjne.

Lepsza dbałość o miejsca intymne w czasie miesiączki! 

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych środków higienicznych jest kubeczek menstruacyjny. Opcja ta jest idealna dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia oraz tych, które chcą zadbać o swoje zdrowie intymne. Jest ekologiczny, wielokrotnego użytku i zapewnia długotrwałą ochronę. Dzięki niemu możesz czuć się komfortowo i bezpiecznie przez cały dzień, dbając jednocześnie o higienę intymną w bardziej naturalny sposób.

Jak działa kubeczek menstruacyjny i dlaczego wspiera zdrowie intymne?

Kubeczek menstruacyjny umieszcza się wewnątrz pochwy, by zbierał krew menstruacyjną w czasie zarówno obfitych dni miesiączki, jak i tych, gdzie krwi jest zdecydowanie mniej. Wybierając ten produkt wielokrotnego użytku nie musisz martwić się o to, co dzieje się z krwią podczas całej miesiączki, a Ty możesz wykonywać codzienne czynności. Największą zaletą kubeczków menstruacyjnych jest jednak fakt ich higienicznego wykorzystania oraz zdecydowanie wyższa trwałość niż w przypadku podpasek bądź tamponów.

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest bardzo proste, wystarczy umieścić go w pochwie tak, by nie krępował on ruchów. Zbiera zdecydowanie więcej krwi niż standardowa podpaska, dlatego nie musisz wymieniać go tak często.

Dbaj o swoje zdrowie intymne, by móc cieszyć się swoją kobiecością w pełni. Miej pewność, że dbasz o siebie w prawidłowy sposób z produktami higienicznymi wysokiej jakości.