Cyberwojna z Rosją. Tak działa grupa Anonymous!

Grupa Anonymous to grupa hakerów, która obecnie włączyła się w konflikt rosyjsko-ukraiński.

Jeszcze w XX wieku konflikty zbrojne toczyły się przede wszystkim na polu walki. Teraz wojna odbywa się także w sieci i na wielu polach taka forma walki jest bardzo skuteczna. Grupa Anonymous prowadzi konkretne działania. Na czym one polegają?

 

https://twitter.com/YourAnonNews

 

Przechwytywanie informacji i blokowanie stron internetowych

 

Anonymus odpowiedzialny jest przede wszystkim za typowo hakerskie działania przechwytywanie informacji i blokowanie stron internetowych. Ostatnio organizacja podała, że przechwycili 40 tysięcy dokumentów z moskiewskiego Instytutu Bezpieczeństwa Jądrowego.

Podobno też to ta grupa zablokowała strony internetowe Gazpromu, czy rosyjskiej agencji informacyjnej RT oraz wielu rosyjskich i białoruskich agencji rządowych.

 

Utrudnienia w życiu codziennym

 

Kolejne posty grupy dawały do zrozumienia, że to właśnie Anonymus zakłócał dostępność Internetu rosyjskim dostawcom usług internetowych. Była też mowa o kolejnym wycieku dokumentów i wiadomości e-mail od białoruskiego producenta broni Tetraedr.

28 lutego została nawet zablokowana oficjalna strona Kremla.

 

>>>Viola Kołakowska o wojnie na Ukrainie: To teatr i aktorzy.

 

Informowanie kontra dezinformacja

 

Działania hakerów w dużym stopniu ukierunkowane są na powstrzymanie działania rosyjskiej propagandy. Dzieje się to poprzez wstrzymywanie działania rządowych lub kontrolowanych przez rząd mediów.

Drugim kierunkiem jest informowanie. I w tę akcję włączyć się może każdy z nas. Chodzi bowiem o publikowanie na przykład w Google Maps “opini”. Jednak zamiast opinii dotyczących danego miejsca, powinny to być informacje dotyczące wojny Rosji z Ukrainą. W ten sposób rosyjska ludność będzie miała okazję poznać niezależne informacje, bez propagandy.

 

Przejdź do Map Google. Jedź do Rosji. Znajdź restaurację lub firmę i napisz recenzję. Pisząc recenzję wyjaśnij, co dzieje się na Ukrainie.

 

 

Hakerzy bohaterami?

 

Tego typu działania stawiają hakerów w nowym świetle. Z osób, których działanie powszechnie uważa się za szkodliwe, wyszastają na specjalistów, których zaangażowanie w wojnę jest bardzo cenne.

 

Do narodu rosyjskiego: Nie chcemy z wami walczyć. Zrozumcie, że Putin najechał na suwerenny naród i cały świat jest oburzony. Wiemy, że przeciwstawianie się mu jest ryzykowne, ale jeśli tego nie zrobimy, to kto to zrobi?

– napisali na Twitterze.

 

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.