Skutki uboczne po szczepionce przeciwko koronawirusowi. Zobacz listę!

Szczepienie przeciwko Covid-19 ma uchronić nas przed zarażeniem się koronawirusem. Można mieć jednak pewne skutki uboczne.

Takie skutki uboczne są normalnymi oznakami, że organizm buduje ochronę. Te działania niepożądane mogą wpływać na zdolność wykonywania codziennych czynności, ale powinny ustąpić w ciągu kilku dni.

 

Czego można się spodziewać po otrzymaniu szczepionki przeciwko Covid-19?

  • Ręka w miejscu, gdzie podano dawkę szczepionki – ból, obrzęk. Co można zrobić? Stosować chłodne okłady, a także ruszać ramieniem w celu pobudzenia krążenia
  • Całe ciało – możemy odczuwać następujące reakcje: gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból głowy. Co robić? Ubrać się lekko, pić dużo płynów, po konsultacji z lekarzem można zażyć leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
  • Poważne skutki uboczne – występują u ok. 0,5% zaszczepionych, mogą to być ostre reakcje alergiczne, czy paraliż twarzy

 

Skutki uboczne po aplikacji szczepionki, mogą przypominać grypę. Możemy się czuć mocno osłabieni,  jednak te objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni.
W przypadku większości szczepionek przeciwko koronawirusowi stosuje się podanie dwóch dawek w odstępie trzech tygodni. Nawet jeśli po pierwszym szczepieniu wystąpią skutki uboczne, zaleca się wykonać drugie szczepienie – chyba, że lekarz uzna, że jest to niewskazane.

 

Jeśli jednak zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu, w którym dostaliśmy zastrzyk, zwiększy się po 24 godzinach lub jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, trzeba skontaktować się z lekarzem.

>>>“To jest tak skomplikowane, że ja tego po prostu nie rozumiem.” Wytłumaczycie Blance Lipińskiej?

 

pixabay

 

źródło: cdc.gov

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *