Najnowsze innowacje w robotach sprzątających – co nowego na rynku?

Dla wielu z nas odkurzanie i mopowanie podłóg stanowi przykry obowiązek. Natłok obowiązków i zmęczenie dodatkowo utrudniają znalezienie czasu na prace domowe. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem może okazać się kupno nowoczesnego robota sprzątającego. Na które innowacje technologiczne warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jak sztuczna inteligencja pomaga w utrzymaniu porządku?

Zastosowanie sztucznej inteligencji i sensorów ułatwia skuteczne omijanie przeszkód oraz wykrywanie zabrudzeń. Właśnie dlatego modele wyposażone w najnowocześniejsze technologie zapewniają najwyższy poziom codziennego sprzątania, znacznie podnosząc komfort życia. Wśród najciekawszych technologii możemy wymienić nawigację PrecisionVision, która nie tylko odpowiada za omijanie przedmiotów, ale także pozwala na zrobienie i wysłanie zdjęcia do użytkownika. W ten sposób możesz zdecydować, czy należy pozostawić, czy też usunąć napotkaną przeszkodę. Jest to świetne rozwiązanie dla rodziców oraz posiadaczy zwierząt!

Najnowocześniejsze urządzenia wyposażone są przy tym w szereg sensorów. Do najważniejszych należą czujniki zbliżeniowe oraz uskoku terenu. Funkcjonalności te chronią urządzenie przed uderzeniem i upadkiem, zmniejszając jednocześnie ryzyko uszkodzenia wyposażenia. Co więcej, sięgaj po modele z kamerą, która umożliwia stworzenie wirtualnej mapy całego odkurzanego obszaru.

Efektywne planowanie sprzątania w aplikacji mobilnej

Wielu producentów oferuje również możliwość zintegrowania robota sprzątającego z urządzeniem mobilnym przy pomocy prostych i intuicyjnych w obsłudze aplikacji. Ciekawe rozwiązanie proponuje TEFAL. Model X-Plorer S75 S+ został wyposażony w oprogramowanie, które pozwala na spersonalizowanie mapy mieszkania. Możesz nazwać poszczególne pomieszczenia oraz dopasować tryby pracy i moc ssania do przeznaczenia pokoju. Samodzielnie wyznaczysz także trasę odkurzania.

Ponadto aplikacja umożliwia wybór 1 z 4 trybów sprzątania, wśród których możemy wymienić tryb Aqua, Strefa, Pokój oraz Punkt. Jednocześnie możesz ustawić „tryb cisza”, który sprawia, że robot nie będzie uruchamiać się w określonych godzinach. W ten sposób zyskasz pewność, że urządzenie nie włączy się w nocy lub w czasie pracy zdalnej.

Automatyczne opróżnianie zbiornika na kurz

Ranking robotów sprzątających uwzględnia przy tym poziom automatyzacji całego procesu. Większość modeli wymaga samodzielnego opróżniania pojemników na kurz. Jeśli poszukujesz najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, wybierz te, które zostały wyposażone w samodzielne tryb opróżniania zbiornika. W ten sposób możesz zapomnieć o obsłudze swojego robota nawet na kilka tygodni.

Zastosowanie najnowocześniejszych filtrów

Najnowocześniejsze urządzenia usuwają nawet do 99,99% kurzu i alergenów. Ich wysoka skuteczność zależy przede wszystkim od mocy ssania oraz zastosowanych filtrów, wśród których możemy wymienić filtry HEPA. To właśnie one najlepiej sprawdzają się w przypadku alergików i astmatyków. Filtry wychwytują nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń, bakterie, alergeny, wirusy oraz grzyby. Znacznie podnoszą tym samym jakość życia osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu oddechowego. Warto pamiętać jednak, że tylko regularna wymiana filtrów pozwala na zachowanie ich funkcjonalności.