Krystyna Prońko – ile ma lat i kim jest jej mąż? Czy ma dzieci i co one robią?

Niektóre z polskich piosenkarek mogą pochwalić się naprawdę imponującą karierą i popularnością, którą udało im się utrzymywać na przestrzeni wielu lat. Krystyna Prońko jest niewątpliwie jedną z takich artystek, które wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem publiczności. To charyzmatyczna osoba, która osiągnęła naprawdę wiele. Dlatego też postanowiliśmy prześledzić jej karierę oraz życie prywatne i zebrać wszystkie najważniejsze informacje na jej temat w krótkim artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Krystyna Prońko – życiorys, wzrost, wiek i miejsce urodzenia

Krystyna Prońko przyszła na świat 14 stycznia 1947 w Gorzowie Wielkopolskim. Kobieta jest też honorowym obywatelem tego miasta. Wywodzi się z rodziny o łemkowskich korzeniach. Muzyka zawsze była obecna w życiu artystki. Już jako dziecko uczęszczała do muzycznego przedszkola. Mieszkała na 3 piętrze kamienicy i spędzała dzieciństwo na beztroskiej zabawie z sąsiadami w zbliżonym wieku. Uczyła się gry na pianinie.

Mimo to, wybierając drogę edukacji początkowo nie zdecydowała się na karierę muzyczną stawiając na bardziej “pewny” zawód. Ukończyła technikum chemiczne i pracowała w jednym z gorzowskich laboratoriów jako chemik-analityk. W końcu jednak zdecydowała się na pójście drogą artystyczną i ukończyła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Uzyskała dyplom magistra sztuki wyróżniony nagrodą rektorską rektora Henryka Mikołaja Góreckiego. Jeśli chodzi o wzrost piosenkarki prawdopodobnie mierzy ona 175 centymetrów.

Krystyna Prońko – kariera

Krystyna Prońko to jedna z najbardziej znanych i cenionych polskich wokalistek jazzowych. Swoją karierę rozpoczęła w latach 70. XX wieku, kiedy to zdobyła wiele nagród na prestiżowych festiwalach, takich jak Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree czy Sopot Festival. W 1978 roku wydała swój debiutancki solowy album “Krystyna Prońko”, który odniósł wielki sukces i zapewnił jej popularność w kraju i za granicą. Od tego czasu nagrała jeszcze kilkanaście płyt, z których wiele otrzymało status złotej lub platynowej. Wśród jej największych przebojów można wymienić takie utwory jak “Jesteś lekiem na całe zło”, “Niech moje serce kołysze Ciebie do snu” czy “To był świat w zupełnie starym stylu”.

Krystyna Prońko nie ograniczała się jednak tylko do jazzu, lecz eksperymentowała także z innymi gatunkami, takimi jak pop, rock, soul czy blues. Współpracowała z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Michał Urbaniak. W 2013 roku otrzymała Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kultury. Krystyna Prońko jest nie tylko wyjątkową wokalistką, ale także kompozytorką, autorką tekstów, pedagogiem i producentką muzyczną.

Krystyna Prońko – rodzina

Jak wspominaliśmy, Krystyna Prońko ma łemkowskie korzenie. Jej rodzina pochodzi z terenów obecnej Białorusi. Jej rodzina osiedliła się w Gorzowie Wielkopolskim po drugiej wojnie światowej. Jej rodzicami byli Józef i Edyta. Ojciec artystki był znanym żużlowcem, matka grała na harmonii i śpiewała. Jest najstarszym dzieckiem pary. Miała dwóch braci – Piotra i Wojciecha oraz siostrę Małgorzatę, nad którymi sprawowała opiekę w młodości.

Krystyna Prońko – stan cywilny. Kto jest jej mężem/partnerem?

Życie uczuciowe Krystyny Prońko nie było udane. Jej mężem był Janusz Koman, muzyk, założyciel zespołu Koman Band. Para poznała się podczas wspólnych występów artystki z zespołem. Małżeństwo nie trwało jednak długo, ponieważ mąż Prońko związał się z Majką Jeżowską, z którą artystka miała później dość jawny i wyraźny konflikt.

Krystyna Prońko – dzieci

Choć życie zawodowe Krystyny Prońko było pasmem sukcesów w życiu osobistym nie zawsze miała szczęście. Nie doczekała się biologicznych dzieci a swoją miłość przelała na syna siostry Mateusza Budnego. Siostrzeniec pracował nawet w jej firmie. Niestety, zginął tragicznie w 2011 po wypadku samochodowym. Po jego śmierci Krystyna Prońko na pewien czas wycofała się z występów na estradzie.

Krystyna Prońko – Facebook i Instagram

Mimo dojrzałego wieku Krystyna Prońko jest osobą, która chce pozostać na czasie, dlatego też korzysta z możliwości, które daje jej internet. Jest osobą, która posiada swoje profile zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Musimy jednak przyznać, że nie są one bardzo rozbudowane, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę jej popularność. Na obu portalach społecznościowych zgromadziła taką samą liczbę obserwujących. Sytuacja taka zdarza się nieczęsto. Obecnie konta Katarzyny Prońko obserwuje 3,6 tysiąca osób.

Krystyna Prońko – ciekawostki z życia

Niewiele osób wie, że Krystyna Prońko to nie tylko utalentowana piosenkarka, ale również osoba związana z polityką. W latach 2014-2018 była radną m.st. Warszawy z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zajmowała się również edukowaniem młodzieży. Prowadziła klasę śpiewu na Akademii Muzycznej w Katowicach, przeprowadzała także warsztaty muzyczne w Berlinie.