Igor Mitoraj – poznajcie bliżej tego znanego artystę! Żona, dzieci i życie prywatne

Miłośnicy obcowania ze sztuką z pewnością znają postać Igora Mitoraja. To jeden z wybitnych polskich artystów, który znany jest na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że jego postać interesuje internautów. Dlatego też postanowiliśmy się jej lepiej przyjrzeć. Przygotowaliśmy więc krótki artykuł na temat Igora Mitoraja, w którym znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące nie tylko jego twórczości ale również życia prywatnego.

Igor Mitoraj – życiorys

Igor Mitoraj a właściwie to Jurek, bo tak miał na imię urodził się 26 marca 1944 w Oederan w Niemczech. Przez całe życie posługiwał się jednak imieniem Igor, z którym był znacznie bardziej związany emocjonalnie.Po zakończeniu wojny zamieszkał z matką w Polsce w miejscowości Grojec pod Oświęcimiem. Ukończył Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej. Studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po zakończeniu miał swoją pierwszą indywidualną wystawę w krakowskich “Krzysztoforach”. Następnie wyjechał do Paryża. Igor Mitoraj zmarł 6 października 2014 w Paryżu, jego ciało pochowano w jednej z włoskiej miejscowości w Toskanii. Przyczyny jego śmierci nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Igor Mitoraj – kariera

Igor Mitoraj był polskim rzeźbiarzem, który od 1968 roku tworzył poza granicami kraju, głównie we Francji i we Włoszech. Znany z wielkogabarytowych rzeźb, przedstawiających uszkodzone ludzkie korpusy, zdobył uznanie i popularność na skalę międzynarodową. Po ukończeniu studiów, miał swoją pierwszą indywidualną wystawę w krakowskich “Krzysztoforach” i wyjechał do Paryża, gdzie kontynuował studia w École nationale supérieure des beaux-arts. W stolicy Francji zaczynał jako malarz i grafik. Fascynacja sztuką i kulturą latynoamerykańską, której doświadczył podczas rocznej podróży dookoła Meksyku wyzwoliła w nim zainteresowanie rzeźbiarstwem. Swoje prace wystawiał w galerii “La Hune” w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, związanej z księgarnią o tej samej nazwie (1976).

Po otrzymaniu propozycji przygotowania wystawy dla galerii “ArtCurial” w Paryżu, prowadzonej przez bratanka ówczesnego prezydenta Francji, Mitteranda wyjechał na rok do centrum artystycznych odlewni w brązie oraz kamieniarzy, zajmujących się obróbką marmuru w Pietrasanta we Włoszech. Tam powstały jego pierwsze prace w brązie oraz monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary. Od momentu wystawy ArtCurial w 1977 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.

Mitoraj Igor

Igor Mitoraj – rodzina

Pochodzenie Igora Mitoraja stanowi przedmiot zainteresowania wielu osób doceniających jego wrażliwość artystyczną. Nie da się bowiem ukryć, że historia bliskich Igora Mitoraja nie była łatwa. Jest synem deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, oficera Legii Cudzoziemskiej. Związek jego rodziców nie przetrwał próby czasu. Po zakończeniu wojny jego matka wraz z nim wróciła do Polski. W sieci możemy znaleźć informacje na temat tego, że posiadał przyrodnie rodzeństwo. Nie wiemy jednak ilu braci i sióstr przyrodnich posiadał. Na próżno jest również szukać ich imion. Igor Mitoraj dbał bowiem o swoją prywatność. Jednocześnie jednak wielokrotnie podkreślał, że rodzina ogrywa w jego życiu bardzo ważną rolę i jest z nią blisko związany. 

Igor Mitoraj – z kim był związany? 

Igor Mitoraj był osobą, która ceniła swoją prywatność i niechętnie poruszała kwestie związane z życiem osobistym. O ile o swoich dziełach mógł rozmawiać z dziennikarzami przez długie godziny, o tyle szybko ucinał jakiekolwiek pytania dotyczące jego związków. Niemniej jednak, w sieci możemy znaleźć informacje mówiące o tym, że nigdy nie był żonaty. Jego działalność artystyczna pochłonęła go na tyle, że nie zdecydował się na stworzenie stałego związku. Mimo to, był osobą spełnioną, która bardzo dobrze czuła się w swoim domu we Włoszech, do którego chętnie zapraszał nie tylko rodzinę i przyjaciół ale również dziennikarzy.

Igor Mitoraj – czy miał dzieci?

Fani artysty zastanawiali się także nad tym, czy wybitny rzeźbiarz zostawił po sobie potomka. Niestety, podobnie jak w przypadku małżeństwa – Igor Mitoraj nie miał dzieci. Poświęcony swojej pracy artystycznej nie zdecydował się na założenie rodziny. Znalezienie informacji na ten temat jest zadaniem trudnym, ponieważ, tak jak wspominaliśmy Igor Mitoraj był osobą, która stroniła od poruszania w mediach spraw prywatnych. 

rzezbiarz Igor Mitoraj

Igor Mitoraj – ciekawostki 

Choć Igor Mitoraj nie żyje, wciąż jest obecny w sieci. Choć sam nie ma możliwości dzielić się swoją twórczością na Facebooku istnieje konto Igor Mitoraj, na którym regularnie pojawiają się zdjęcia jego dzieł. Osoby, które cenią jego sztukę lub też są jej ciekawe mogą w szybki sposób zapoznać się z tym, jak wyglądają jego rzeźby.