Rena Rolska to prawdziwa ikona polskiej sceny, która przez wiele lat miała naprawdę błyskotliwą karierę. Dla wielu osób jej piosenki oraz role były nieodłącznym elementem młodości. Co jednak wiemy dziś o jej życiu i karierze? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Rena Rolska – życiorys, wiek i miejsce urodzenia
Rena Rolska a właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys, urodziła się 19 stycznia 1932 roku w Warszawie. Już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie muzyką i sztuką, co skłoniło ją do nauki śpiewu operowego pod okiem Wacława Filipowicza i Jadwigi Reissowej. Jej młodość przypadła na trudne czasy powojenne, jednak mimo przeciwności losu, zdołała rozwijać swoje talenty. W 1955 roku zadebiutowała na scenie podczas koncertu w Hali Gwardii w Warszawie, co było początkiem jej błyskotliwej kariery. Rena Rolska była nie tylko utalentowaną piosenkarką, ale również aktorką estradową, która zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Rena Rolska zmarła 27 sierpnia 2024 roku, a jej śmierć była wielką stratą dla polskiej sceny muzycznej. Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie spoczywa wśród innych wybitnych postaci polskiej kultury.
Rena Rolska – kariera
Rena Rolska karierę artystyczną rozpoczęła w 1955 roku, debiutując podczas koncertu audycji radiowej “Zgaduj zgadula” w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Cajmera. W latach 1956-1960 występowała w kabarecie architektów Pineska, a w 1961 roku jej wykonanie piosenki “Piosenka prawdę Ci powie” zdobyło I nagrodę w konkursie na polską piosenkę. Ten sam utwór zaśpiewała również podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Sopot 1961, gdzie otrzymała wyróżnienie. Na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 roku została wyróżniona w kategorii wykonawców. Od tego momentu wielokrotnie występowała na festiwalach w Opolu, zarówno w koncertach “Mikrofon i ekran”, jak i w “Premierach Opola”. Jej kariera międzynarodowa obejmowała występy w Związku Radzieckim, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Belgii, Austrii, Mongolii oraz w państwach tzw. demokracji ludowej. Występowała także w kabarecie “Dreszczowiec” z Marianem Jonkajtysem, R. Polakiem, Wojciechem Młynarskim, a także w telewizji i audycji radiowej “Podwieczorek przy mikrofonie”, gdzie odtwarzała postać uczennicy w scenkach “Rolska do tablicy”. W latach 1971-1978 była związana z Teatrem Syrena w Warszawie. Swój ostatni występ dała w Sali Kongresowej w Warszawie w 1981 roku, po czym zakończyła karierę na estradzie. Po zakończeniu kariery artystycznej, Rena Rolska poświęciła się metaloplastyce i inkrustacji w drewnie. W latach 2004-2010 pełniła funkcję przewodniczącej warszawskiego Koła Artystów Estrady. Dwukrotnie otrzymała Złoty Mikrofon, nagrodę Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej oraz zaproszenie do USA od impresario Henryka Michalskiego.
Rena Rolska – rodzina
Rodzice artystki Jan i Maria Rollinger, byli związani z warszawskim środowiskiem artystycznym, co miało duży wpływ na jej późniejszą karierę. Ojciec, Jan, był znanym muzykiem, a matka, Maria, zajmowała się sztuką plastyczną. Rena miała również starszego brata, Stanisława, który poszedł w ślady ojca i został muzykiem.
Rena Rolska – stan cywilny. Kto był jej mężem/partnerem?
Rena Rolska miała bogate życie osobiste, które było równie interesujące jak jej kariera artystyczna. Była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Jerzy Abratowski, znany kompozytor i pianista, z którym współpracowała na początku swojej kariery. Ich małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu. Drugim mężem Reny Rolskiej był Marian Jonkajtys, aktor i reżyser, z którym spędziła wiele lat swojego życia. Ich związek był pełen wzajemnego wsparcia i zrozumienia, co pozwoliło im na wspólne pokonywanie życiowych wyzwań.
Rena Rolska – dzieci
Rena Rolska miała jedno dziecko syna Grzegorza, który przyszedł na świat w 1972 roku. Grzegorz był owocem jej drugiego małżeństwa z aktorem i reżyserem Marianem Jonkajtysem. Para długo starała się o potomstwo, a narodziny syna były dla nich spełnieniem marzeń. Grzegorz Jonkajtys poszedł w ślady rodziców, wybierając artystyczną ścieżkę kariery. Został filmowcem i obecnie mieszka w San Francisco, gdzie realizuje swoje zawodowe pasje.
Rena Rolska – Facebook i Instagram
Nieżyjąca już artystka nie była aktywna w sieci. Nie posiadała własnych profili na popularnych mediach społecznościowych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy znaleźć jej na Facebooku. Na portalu tym jest bowiem prowadzony niewielki FanPage Reny Rolskiej, który obecnie jest obserwowany przez nieco ponad 2 tysiące osób.
Rena Rolska – ciekawostki z życia
- W 2005 roku Rena Rolska została odznaczona przez Ministra Kultury Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” za jej wkład w polską kulturę.
- Dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Złoty Mikrofon, przyznawaną przez Polsko-Amerykańską Agencję Artystyczną.
- Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, Rena Rolska wycofała się z estrady w geście protestu. Jej mąż, Marian Jonkajtys, również zrezygnował z wykonywania zawodu.
- ena Rolska występowała nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. w ZSRR, USA, Kanadzie, Belgii, Austrii, Mongolii oraz innych krajach demokracji ludowej.