Edward Żentara – kim był i jak umarł ten znany aktor? Kim była jego żona Patycja Szwarc?

W naszym kraju nie brakuje wybitnie uzdolnionych aktorów, których życie prywatne nie było takim pasmem sukcesów jak kariera zawodowa. Jedną z takich osób był bez wątpienia Edward Żentara. Pomimo tego, że od jego śmierci minęło już 12 lat wciąż pozostaje w pamięci wielu miłośników kina i teatru. W internecie wciąż pojawiają się zapytania dotyczące jego życia i twórczości. Dlatego też postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom jego postać.

Edward Żentara – życiorys, wzrost, wiek i miejsce urodzenia

Edward Żentara urodził się w Sianowie. Jego data urodzenia to 18 marca 1956 roku. Dorastał w Koszalinie, mieszkając w budynku przy ul. Zwycięstwa 177. Jako dziecko uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 10 w Koszalinie. Swoją edukację kontynuował w Liceum Ekonomicznym w znanym Ekonomie, czyli Zespole Szkół nr. 1 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie. To najstarsza szkoła w tym mieście. Studiował także Wydziale Aktorskim w łódzkiej Szkole Filmowej. Studia ukończył w 1980 roku, czyli już po swoim debiucie na scenie teatralnej.

Edward Żentara – kariera

Edward Żentara był polskim aktorem i reżyserem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, który zasłynął z wielu znaczących ról, takich jak plastyk-karateka w “Karate po polsku”, Maksymilian Kolbe w “Życiu za życie” czy generał Sieradzki w “Fali zbrodni”. Jego kariera teatralna i filmowa była bardzo bogata i urozmaicona. Zagrał w ponad 70 filmach i serialach, a także w wielu spektaklach teatralnych. Był także reżyserem i scenarzystą wielu spektakli teatralnych, takich jak Woyzeck Georga Büchnera, Romans z Monizą Clavier Sławomira Mrożka. Swoją karierę rozpoczął  w 1975 roku, kiedy zadebiutował na scenie Teatru Propozycji „Dialog” w Koszalinie. Był także dyrektorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Złoty Ekran, Złotą Kaczkę, nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego, Brązowy Krzyż Zasługi i nagrodę prezydenta miasta Krakowa.

Edward Żentara – rodzina

O rodzinie Edwarda Żentary wiemy stosunkowo nie wiele. Nie wiadomo dokładnie kim byli ani jak nazywali się jego rodzice. W sieci możemy natknąć się jednak na informacje o jego rodzeństwie. Edward Żentara posiadał młodszego brata Leszka Żentarę, który również został aktorem. Leszek Żentara urodził się w 18 sierpnia 1959.

Edward Żentara – stan cywilny

Życie prywatne Edwarda Żentary nie należało do najbardziej udanych. Podczas swojego debiutu na deskach teatru poznał swoją przyszłą małżonkę Martę. Para zakochała się w sobie i związała na wiele długich lat. Marta Żentara zrezygnowała z kariery aktorskiej by zająć się domem i rodziną. Małżeństwo wydawało się szczęśliwe, jednak Edward Żentara zakochał się w młodszej od siebie o 25 lat Patrycji S. która występowała na scenie teatru, którego był dyrektorem. To dla niej porzucił swoją małżonkę. Romans ten jednak był pasmem ciągłych rozstań, powrotów i awantur a do tego doprowadził do utraty zaufania i dobrego imienia Żentary. Zaczął przyjmować leki przeciwdepresyjne oraz nie stronił od alkoholu. 

Edward Żentara – dzieci

Wielu miłośników gry aktorskiej Edwarda Żentary zastanawiało się, czy mężczyzna był ojcem. Odpowiedź brzmi, tak. Mężczyzna miał jednego syna, który był owocem jego małżeństwa z Martą Żentarą. Syn aktora urodził się 5 listopada 1981 roku. Choć nie poszedł w ślady ojca i nie został aktorem również jest artystyczną duszą. Mikołaj Żentara jest bowiem muzykiem. Gra na gitarze i basie, a także odpowiada za wokal. Mikołaj Żentara występuje w grupach Mgła oraz od 2002 roku również w Kriegsmachine. Związany jest także z wytwórniami muzycznymi. Założył Harvester Records, prowadził wydawnictwo D.R.S.C. a obecnie prowadzi firmę płytową No Solace.

Edward Żentara – Facebook i Instagram

Edward Żentara odszedł z naszego świata w czasie, kiedy social media w Polsce dopiero zaczynały zdobywać swoją popularność. Nic więc dziwnego, że aktor nie posiadał własnych profili na stronach, które znamy dzisiaj takich jak Instagram czy Facebooku. Co ciekawe, na Facebooku możemy jednak znaleźć niewielki fanpage artysty, który zgromadził 142 obserwujących. Konto to pozostaje już obecnie nieaktywne. Ostatnia jego aktualizacja miała miejsce w 2017 roku. 

Edward Żentara – tragiczna śmierć i list

Śmierć Edwarda Żentary wstrząsnęła mediami oraz opinią publiczną. Mężczyzna popełnił samobójstwo 25 maja 2011 roku. Co więcej, była to wyjątkowo bolesna oraz długa śmierć. Aktor zdecydował się bowiem na podcięcie żył podudzia. To dość nietypowy sposób odbierania sobie życia, ponieważ wiąże się z bardzo bolesnym przecięciem ścięgien. Co więcej, nie prowadzi do szybkiego wykrwawienia się organizmu, przez co Edward Żentara żył jeszcze przez trzy dni po podjęciu tej dramatycznej decyzji. Zostawił po sobie list pożegnalny, w którym wyjaśnił, że zdecydował się na odejście z tego świata z powodu rozterek sercowych oraz fatalnej sytuacji w tarnowskim teatrze. Został pochowany 30 maja 2011 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Gnieźnieńskiej w Koszalinie.