Dostałeś SMS dotyczący paczki? Uważaj, to próba oszustwa!

Działający w sieci oszuści obecnie atakują fałszywymi sms-ami dotyczącymi przesyłek.

Metoda na sms jest szczególnie skuteczna przed świętami Bożego Narodzenia, gdy faktycznie zamawiamy różne rzeczy przez internet. Dodatkowo możemy spodziewać się różnych upominków wysyłanych przez rodzinę czy kontrahentów. I właśnie w tym czasie setki tysięcy osób otrzymują fałszywe sms-y. Jaka ich treść i mechanika oszustwa?

 

zdjęcie ilustracyjne – pixabay

 

SMS-y dotyczące paczki

 

W fałszywych sms-ach zawsze pojawia się jakaś informacja dotycząca przesyłki. Przykładowo:

  • przesyłka jest opóźniona
  • zaginęła
  • ma zbyt duże wymiary itp.

Za każdym razem do wiadomości dołączony jest link, w którym w zależności od podanej informacji, możemy “śledzić” przesyłkę, zgłosić “reklamację”, “dopłacić”.

 

przykładowa wiadomość – fot. mat. prywatne / lalapalmala.pl

 

Mechanika oszustwa na SMS

 

Po kliknięciu linka najczęściej kierowani jesteśmy na stronę internetową. Kolejnym krokiem ma być zainstalowanie aplikacji.

Jeśli to zrobimy, oszuści będą mogli dostać się do naszego konta lub wyłudzić dane osobowe. Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl:

 

Jeśli tylko kliknąłeś, w przypadku tego ataku nic nie musisz robić. Jeśli jednak pobrałeś i zainstalowałeś aplikację na swoim Androidzie, to natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, dzwoniąc z innego urządzenia niż smartfon na którym dokonałeś instalacji.

 

Jak uniknąć oszustwa?

 

W przypadku oszustw na sms powinniśmy zachować szczególną czujność. Nie klikajmy w dziwnie wyglądające linki i nie instalujmy żadnych aplikacji. Jeśli faktycznie oczekujemy na jakąś przesyłkę, najlepiej skontaktować się telefonicznie i zweryfikować treść otrzymanego sms’a. Jeśli nie spodziewamy się paczki, wiadomość najlepiej jest zignorować.

 

>>>Niemoralne propozycje? Maria Sadowska: “to mi raz na całe życie wystarczyło”.

 

https://www.facebook.com/CERT.Polska/posts/4764469813573371

Jeden komentarz

Możliwość komentowania została wyłączona.