Małgorzata Lebda – kim jest ta uzdolniona poetka? Wiek, dzieci i krótki życiorys

W naszym kraju nie brakuje uzdolnionych poetek, jednak zazwyczaj ich twórczość znana jest tylko osobom z naszego kraju. Inaczej sprawa wygląda w przypadku Małgorzaty Lebdy. To poetka, której dzieła zostały przetłumaczone na języki takie jak serbski, czeski czy angielski. Nic więc dziwnego, że jest postacią, która budzi zainteresowanie. Wiedząc o tym zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące jej życia i twórczości.

Małgorzata Lebda – życiorys

Małgorzata Lebda to utalentowana poetka, pisarka oraz fotograf, która jest laureatką Nagrody Literackiej Gdynia oraz doktorem nauk humanistycznych. Urodziła się 23 sierpnia 1985 w Nowym Sączu. Swoje dzieciństwo spędziła w malowniczej wsi Żeleźnikowa Wielka w Beskidzie Sądeckim. Studiowała na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W lipcu 2014 obroniła pracę doktorską pt. “Utajona mowa obrazu. Rola poetyki w interpretacji fotografii współczesnej. Wybrane przykłady”. Jej życie na stałe zostało związane z tym miastem. To właśnie tu przez pewien czas pełniła rolę adiunkta w Katedrze Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Anna Pruska (@zaczytana_anna)

Małgorzata Lebda – kariera

Autorka zadebiutowała w 2006 roku tomem poezji “Otwarta na 77 stronie”. Na swoim koncie ma nie tylko zeszyty literackie czy tomy poezji ale również powieści. Jej ostatnim dziełem jest powieść “ Łakome” – historia dwóch kobiet, które przeprowadzają się na prowincję. Książka ta zebrała bardzo dobre oceny recenzentów i cieszy się sporym zainteresowaniem. Wśród dzieł Małgorzaty Lebdy, które z całą pewnością warto znać wymienić możemy również tom poezji “Mer de Glace”, za który została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz do Nagrody Poetyckiej K.I. Gałczyńskiego.Małgorzata Lebda otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień, takich jak nagrodę Orfeusza przyznawaną przez Jury Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego za tom poezji “Morfeusz”.Wielokrotnie była również stypendystką. Przyznano jej Stypendium Twórcze Miasta Krakowa (2006), Stypendium Grazelli (2006) oraz stypendium MKiDN (2012) oraz Stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej (2017)

Małgorzata Lebda – rodzina

Znana pisarka i poetka jest osobą, która nie lubi mówić o sobie zbyt wiele. Zdecydowanie woli, aby dyskusje na jej temat dotyczyły jej twórczości zamiast jej życia prywatnego. Z tego właśnie powodu nie mówi wiele o swoim dzieciństwie oraz rodzinie, w której się wychowywała. Wiemy jednak, że pochodzi z rodziny, która zajmowała się uprawą roli. Dzieciństwo Małgorzaty Lebdy związane było z rolnictwem, kontaktem z naturą i środowiskiem co mocno ukształtowało autorkę. Wspomina, że jej rodzice byli prostymi, niezbyt majętnymi ludźmi jednak to właśnie ziemia i jej plony dały jej szansę na studiowanie. W sieci nie znajdziemy informacji na temat tego, czy Małgorzata Lebda posiada rodzeństwo.

Małgorzata Lebda – czy jest z kimś związana?

Życie osobiste Małgorzaty Lebdy zawsze budziło zainteresowanie miłośników jej twórczości. Autorka jest jednak osobą dość powściągliwą, która niechętnie mówi o swoich miłościach i związkach. Wiemy jednak, że była pierwszą żoną Kacpra Tekieli. Para była razem przez 10 lat po czym postanowili się rozejść. Małżeństwo zakończyło się w zgodzie a Małgorzata Lebda po śmierci Kacpra Tekieli napisała dla niego wzruszające pożegnanie, w którym wspomniała jak wiele dała jej ta relacja. Jeśli chodzi o jej życie prywatne obecnie – nie wiemy o nim zbyt wiele, nie wiadomo, czy poetka aktualnie jest z kimś związana.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Zapał do czytania (@zapal_do_czytania)

Małgorzata Lebda – dzieci

Małgorzata Ledba jest osobą, która stara się chronić swoją prywatność, przez co niewiele wiadomo o jej życiu osobistym. Dotyczy to również macierzyństwa. Z dostępnych w sieci artykułów na jej temat możemy jednak wywnioskować, że utalentowana poetka nie posiada dzieci. Nie znajdziemy również informacji na temat tego, czy chciałaby posiadać je w przyszłości.

Małgorzata Lebda – Facebook i Instagram

W dzisiejszych czasach chcąc dotrzeć do szerszej publiczności artyści coraz częściej wykorzystują możliwości, jakie daje im internet. Obecność w mediach społecznościowych pozwala na komunikację z fanami. Czy jednak Małgorzata Ledba korzysta z tej formy działalności w sieci? Okazuje się, że autorka posiada własny prywatny profil na Facebooku. Wiele postów publikuje jednak publicznie, dzięki czemu obserwujący ją fani mogą dowiedzieć się o jej powieściach czy nowych wierszach. Obecnie obserwuje ją nieco ponad 1300 osób. Autorka nie jest jednak obecna na Instagramie.

Małgorzata Lebda – ciekawostki z życia

Małgorzata Lebda jest osobą, która odczuwa silne połączenie z przyrodą i dba o los środowiska. Dlatego też, kiedy dowiedziała się o tym, że budowa drogi wodnej E40 zagraża wielu gatunkom roślin i zwierząt postanowiła działać. Znana poetka przebiegła 1113 km wzdłuż Wisły by zaprotestować. Dystans ten możemy porównać do przebiegnięcia 26 maratonów. Autorka przygotowywała się do tego wyzwania przez 28 miesięcy a morderczy dystans pokonała w niecały miesiąc.