Joanna Sarapata – kim jest ta znana malarka pięknych obrazów i była żona Jakimowicza? Poznaj jej wiek, dzieci i męża

Malarstwo to specyficzna dziedzina sztuki. Z jednej strony dość niszowa, z drugiej zaś budząca zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie zna wybitnych polskich malarek, które osiągnęły naprawdę spory sukces. Jedną z takich osób jest bez wątpienia Joanna Sarapata. To polska malarka, znana z wystawiania obrazów z motywami związanymi z życiem prywatnym i publicznym. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć jej życie i twórczość – zarówno osobom, które znają jej sztukę, jak i tym, które dopiero chcą się z nią zapoznać.

Joanna Sarapata – życiorys, wiek i miejsce urodzenia

Joanna Sarapata to malarka, która zdobyła międzynarodową sławę. Urodziła się w Warszawie 6 lutego 1962 roku. O jej dzieciństwie wiadomo stosunkowo niewiele, choć wiemy, że mając zaledwie 14 lat zmagała się z chorobą nowotworową, którą na szczęście udało się jej pokonać. W 1983 roku wyjechała do Paryża, gdzie rozpoczęła studia na wydziale rysunku w pracowni prof. Vladimira Veličkovicia. W 1987 roku ukończyła studia w paryskiej L’ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, do archiwum szkoły przyjęto 11 jej obrazów. Przez dwa lata studiowała również morfopsychologię.

Joanna Sarapata – kariera

Joanna Sarapata to artystka, której twórczość skupia się na kobiecym akcie. Wśród jej najważniejszych dzieł znajdują się:

  • “Golden Dress” – obraz przedstawiający kobietę w złotej sukni, namalowany w 2019 roku.
  • “Pink Scarf” – obraz przedstawiający kobietę w różowym szalu, namalowany w 2019 roku.
  • “Triple Act” – obraz przedstawiający trzy kobiety, namalowany w 2019 roku.

Dzieła Joanny Sarapaty są dostępne w różnych cenach, zależnie od wielkości i techniki wykonania. W aukcjach dzieła artystki osiągały ceny od 252 USD do 11,574 USD. Na stronie internetowej Sarapata Art Gallery można znaleźć prace artystki w cenie od 3 760 USD. Jest również artystką wielokrotnie nagradzaną. W 1986 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie studenckim na plakat dla Opery Paryskiej. Od 1987 roku wystawia swoje prace w europejskich i amerykańskich galeriach sztuki 13. W latach 90. pracowała jako dekoratorka wystaw u Cartiera. W 1995 i w 1997 roku miała autorskie wystawy w Gustavii na St. Barthelemy. Od 1998 roku prezentuje prace w Polswiss Art w Polsce 13. Wśród klientów Sarapaty znalazło się wielu uznanych artystów, w tym José Carreras, Elton John, Madonna i Michael Jackson. Malarka była także bohaterką biograficznego filmu dokumentalnego “Joanna Sarapata”, nakręconego w 1994 przez Hannę Kramarczuk[

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Joanna Sarapata (@joannasarapata_official)

Joanna Sarapata – rodzina

Wiele osób, które poznają twórczość Joanny Sarapaty zastanawia się, czy jej talent wynika z faktu, że została wychowana w artystycznej rodzinie. Choć o jej rodzinie wiadomo stosunkowo niewiele wiemy jednak, że nie ma artystycznych korzeni. Jest bowiem córką socjologa oraz pielęgniarki. Imiona jej rodziców nie są jednak znane. Nie udało nam się także ustalić, czy posiada rodzeństwo – w sieci nie ma żadnych informacji na ten temat. 

Joanna Sarapata – stan cywilny. Kto jest jej mężem/partnerem? 

Życie prywatne artystki od zawsze budziło zainteresowanie miłośników jej twórczości. Niestety, nie było ono szczęśliwe. Joanna Sarapata dwukrotnie wychodziła za mąż i dwukrotnie jej małżeństwa zakończyły się rozwodem. Pierwszym mężem artystki był pilot Pascal Zerbone. Rozwiodła się z nim w 1997 roku i wróciła do Polski. Następnie poślubiła poślubiła Jarosława Jakimowicza – aktora i gwiazdora programów telewizyjnych, jednakże małżeństwo to również zakończyło się dość szybko.

Joanna Sarapata – dzieci 

Wiele osób uważa, że artyści którzy poświęcają się sztuce często rezygnują z rodzicielstwa, które mogłoby ich ograniczać. Tak jednak nie stało się w przypadku Joanny Sarapaty. Jest ona matką dwóch synów. Pierwszy z nich będący owocem pierwszego małżeństwa malarki nosi imię Christoph i przyszedł na świat w 1986 roku. Ojcem drugiego syna jest Jarosław Jakimowicz. Urodził się w 2000 roku i ma na imię Jovan. Ponieważ jej synowie są już dorosłymi mężczyznami nic nie stoi na przeszkodzie by Joanna Sarapata dzieliła swoje życie pomiędzy Polskę a Hiszpanię, co czyni od 2019 roku. 

Joanna Sarapata z mezem

Joanna Sarapata – Facebook i Instagram

Artyskta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach obecność w sieci odgrywa ogromna role w promocji swojej sztuki. Dlatego też wykorzystuje potęgę social mediów. Jest osobą, która jest aktywna zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. W przypadku konta fanowskiego na Facebooku zgromadziła obecnie 19 tysięcy obserwujących. Nieco mniej, bo 18,9 tysiąca osób obserwuje ją na Instagramie. To dość rzadka sytuacja, w której osobę znaną obserwuje taka sama ilość osób na różnych platformach. Artystka wystawia tam swoje prace, zdjęcia swojej osoby jak również informacje o wydarzeniach z jej udziałem.

Joanna Sarapata – ciekawostki z życia

Joanna Sarapata została pozwana przez Weronikę Rosati o zniesławienie. Wynikało to z faktu, iż Sarapata malowała Rosati gdy ta była w ciąży. Wówczas miała widzieć jej ciało i w późniejszym czasie wyrazić swoje wątpliwości co do tego, czy Weronika Rosati rzeczywiście była ofiarą przemocy, ponieważ jej ciało miało ponoć nie nosić żadnych śladów. Ponadto Sarapata uznała, że oskarżenia Rosati w stronę jej partnera są po prostu próbą zdobycia pieniędzy.