Jan Tomaszewski – jak wygląda życie znanego piłkarza? Czy ma dzieci i żonę?

Jan Tomaszewski to osoba, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom piłki nożnej. To nie tylko wybitny piłkarz, należący do reprezentacji naszego kraju ale również trener oraz działacz. To postać, która wciąż budzi spore zainteresowanie również z powodu kontrowersyjnych, nierzadko krytycznych opinii o PZPN. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje informacji na temat jego kariery oraz życia prywatnego. Wiedząc o tym przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat Jana Tomaszewskiego i jego osiągnięć.

Jan Tomaszewski – życiorys, wzrost, wiek i miejsce urodzenia

Jan Tomaszewski urodził się 9 stycznia 1948 r. we Wrocławiu. Na temat jego młodych lat czy rodziny wiemy jednak stosunkowo niewiele. Wiadomo, że jego rodzice pochodzili z wileńszczyzny. Nie udało nam się ustalić, czy znany piłkarz ma rodzeństwo. Wiemy za to, że już w 1960 roku był piłkarzem Śląska Wrocław, choć za jego oficjalny debiut uznaje się powrót do tej drużyny kilka lat później. Jeśli zaś chodzi o wzrost mężczyzny, w sieci możemy znaleźć informację, że piłkarz ma 193 centymetry.

Jan Tomaszewski – kariera

Mówiąc o karierze Jana Tomaszewskiego nie sposób nie podzielić jej na etapy kariery klubowej, gry w reprezentacji oraz kariery trenerskiej.Tomaszewski rozpoczął swoją przygodę z piłką w Śląsku Wrocław, gdzie zadebiutował w ekstraklasie w 1968 roku. Po trzech sezonach przeniósł się do Legii Warszawa, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski w 1971 roku. Następnie trafił do ŁKS-u Łódź, gdzie spędził sześć lat i rozegrał 155 meczów ligowych, strzelając nawet jednego gola. W 1978 roku, po udanym występie na mistrzostwach świata, wyjechał za granicę. Jego pierwszym zagranicznym klubem był belgijski Beerschot, z którym wywalczył Puchar Belgii w 1979 roku. Potem grał w Hiszpanii, w Hérculesie Alicante, gdzie spadł z pierwszej do drugiej ligi. W 1982 roku wrócił do ŁKS-u Łódź, gdzie zakończył swoją karierę w 1984 roku. Jan Tomaszewski był jednym z najlepszych polskich bramkarzy w historii. W swojej karierze klubowej zdobył jeden tytuł mistrzowski, jeden puchar krajowy i jeden wicemistrzostwo Polski.

Drugim etapem jego kariery była gra w reprezentacji Polski. zadebiutował w kadrze narodowej 10 października 1971 roku w meczu z RFN, który zakończył się porażką Polski 1:3. Jednak prawdziwą sławę przyniósł mu mecz z Anglią na Wembley, który odbył się 17 października 1973 roku i był decydujący o awansie do mistrzostw świata w 1974 roku. Tomaszewski popisał się wtedy fenomenalnymi interwencjami i obronił wiele groźnych strzałów rywali. Polska zremisowała 1:1 i po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do mundialu, eliminując Anglię. Na mistrzostwach świata w 1974 roku Tomaszewski był podstawowym bramkarzem Polski i wystąpił we wszystkich siedmiu meczach. Pomógł swojej drużynie wygrać grupę, pokonując m.in. Argentynę 3:2 i Włochy 2:1.

Nie sposób nie wspomnieć również o roli trenera. Jan Tomaszewski, oprócz bycia znakomitym bramkarzem, próbował także swoich sił jako trener. Jego kariera szkoleniowa była jednak krótka i niezbyt udana. Tomaszewski zaczął trenować jeszcze w czasie gry w ŁKS-ie Łódź, gdzie w 1981 roku poprowadził zespół w ostatniej kolejce sezonu. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem Orła Łódź, ale po dwóch miesiącach i siedmiu porażkach został zwolniony. W 1989 roku podjął się pracy jako trener bramkarzy w reprezentacji Polski, gdzie współpracował z Andrzejem Strejlauem. Po roku zrezygnował z tej funkcji, by zostać pierwszym trenerem Widzewa Łódź. Tam jednak nie sprawdził się i po trzech meczach odszedł z klubu, który spadł z ligi. Próbował swoich sił jeszcze w kilku klubach, jednak bez większych sukcesów. Pracował także jako dyrektor sportowy w ŁKS-ie. Od 1994 roku jest głównie komentatorem i ekspertem piłkarskim.

Jan Tomaszewski – stan cywilny

Jan Tomaszewski nie miał zbytniego szczęścia w miłości. Był trzykrotnie żonaty i trzykrotnie rozwiódł się. Na temat dwóch jego pierwszych żon wiadomo niewiele. Piłkarz przyznaje, że małżeństwa zakończyły się, ponieważ za rzadko bywał w domu. Trzecią żoną znanego bramkarza była Katarzyna Calińska-Tomaszewska, była mistrzyni Polski w tenisie stołowym. Tym razem jako powód zakończenia relacji Tomaszewski podaje konflikty z teściową.

Jan Tomaszewski – dzieci

Jan Tomaszewski jest ojcem dwóch córek. Pauliny oraz Małgorzaty. Paulina przyszła na świat w 1978 roku w belgijskiej Antwerpii. Uczęszczała do szkoły sportowej, jednak kontuzja pokrzyżowała jej plany związane z byciem sportsmenką. Obecnie prowadzi własną kancelarię adwokacką. Młodsza, Małgorzata urodziła się w 1989 roku i jest znaną prezenterką i dziennikarką. Prowadzi program “Pytanie na śniadanie”.

Jan Tomaszewski – Facebook i Instagram

Choć w dzisiejszych czasach wielu sportowców oraz komentatorów sportowych wykorzystuje internet do budowania swojej popularności Jan Tomaszewski nie jest jedną z tych osób. Dojrzały obecnie wiek sprawia, że nie jest zainteresowany medialnym rozgłosem w internecie. Dlatego też nie posiada swoich profili na żadnym portalu społecznościowym. Nie znajdziemy go ani na Facebooku, ani na Instagramie.

Jan Tomaszewski – ciekawostki z życia

Niewiele osób wie, że Jan Tomaszewski to nie tylko były piłkarz i trener, ale także polityk. W 2011 roku został wybrany do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, choć nie należał do tej partii. W 2015 roku przeszedł do klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. W 2023 roku kandydował do Senatu z ramienia PiS, ale przegrał z kandydatem Koalicji Obywatelskiej.