Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

Zakup wózka dziecięcego to prawdopodobnie jeden z największych wydatków na etapie przygotowań do pojawienia się nowego członka rodziny. Ta inwestycja wymaga przeanalizowania własnych potrzeb i możliwości finansowych. Dlatego aby lepiej zorientować się w ofertach producentów, warto poznać najważniejsze rodzaje wózków dziecięcych. Sprawdź, czym charakteryzują się wózki głębokie, spacerowe, bliźniacze i biegowe.

Wózki głębokie

Wózki głębokie, tzw. gondole, są przeznaczone do przewożenia najmłodszych dzieci. Sprawdzą się u noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia. Dzięki podwyższonym brzegom i głębokiej budce zapewniają ochronę przed wiatrem, deszczem i słońcem. Gwarantują komfortowe warunki w trakcie spaceru. Mimo dużego rozmiaru łatwo się prowadzą i bez problemu pokonują rozmaite nierówności terenu. Z reguły gondole bazują na odpowiednio skonstruowanym stelażu, który redukuje wstrząsy i pozwala zadbać o dobre samopoczucie malucha.

Wózki spacerowe

Wózki spacerowe są powszechnie określane mianem spacerówek. Zazwyczaj wykorzystuje się je od ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia, a dokładniej od chwili, w której maluch potrafi już samodzielnie siadać. Wyróżniają się lekkością i mobilnością. Przeważnie po złożeniu zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu łatwo się je transportuje i przechowuje.

Chętnie wybieranymi modelami spacerówek są wózki firmy Peg Perego. Ta włoska marka specjalizuje się w produkcji m.in. fotelików samochodowych i wózków dziecięcych.

Kompaktowy model z kolekcji Peg Perego 2020 ma zaledwie 50 cm szerokości. Mimo niewielkiego rozmiaru zapewnia maluchowi dużo miejsca do siedzenia. Dzięki starannie opracowanej aluminiowej konstrukcji bazującej na piankowych kołach z systemem Easy Ride jest bardzo lekki i dobrze się prowadzi.

Dużą popularnością cieszy się również spacerówka Peg Perego SELFIE. Cechuje się atrakcyjną ceną i pozwala na komfortowe przewożenie dzieci o masie ciała do 15 kg. Pod siedziskiem znajduje się funkcjonalny kosz na zakupy o nośności 5 kg.

Wózki 2 w 1

Wózki dziecięce wielofunkcyjne, podobnie jak niektóre foteliki samochodowe, „rosną wraz z dzieckiem”. Mogą być wykorzystywane już od pierwszych dni życia maluszka i wraz z rozwojem pociechy dostosowują się do jej aktualnych potrzeb. Producenci przygotowali bogatą ofertę wózków 2 w 1, które łączą w sobie cechy modeli przeznaczonych dla noworodków i dla starszych dzieci. Takie zestawy przeważnie składają się z 3 części – stelaża, gondoli i spacerówki.

Jako przykład modelu 2 w 1 może posłużyć wózek Britax Römer Smile III, który umożliwia bezpieczne przewożenie dziecka od urodzenia aż do ukończenia ok. 4 lat (do 22 kg). W zestawie znajduje się rama wózka z siedziskiem spacerowym i gondola z miękkim materacem. Wózek bazuje na stabilnym stelażu z podwójnym zawieszeniem, które zapewnia komfort zarówno dziecku, jak i opiekunowi. Na szczególną uwagę zasługuje wąska konstrukcja. Wózek ma zaledwie 57 cm, dzięki czemu doskonale sprawdza się w ciasnych i zatłoczonych alejkach, np. podczas spacerów po mieście czy wizyt w sklepach.

Wózki bliźniacze

Wózki bliźniacze pozwalają na komfortowe przewożenie dwójki dzieci. Są odpowiednie dla maluchów od 6. miesiąca życia do momentu osiągnięcia określonej masy ciała (przeważnie 15 kg). Sprawdzają się doskonale dla bliźniaków lub dwójki rodzeństwa w zbliżonym wieku. Rodzicom zapewniają komfortowe prowadzenie, a dzieciom – wygodne warunki do podróży. Pozwalają na indywidualne wyregulowanie siedzisk, aby zagwarantować każdemu z maluchów utrzymanie odpowiedniej pozycji.

Wózki biegowe

Wózki biegowe to modele trójkołowe przeznaczone do spacerowania i do uprawiania joggingu. Pozwalają na aktywne spędzenie czasu. Dzięki właściwe opracowanej konstrukcji i wykorzystaniu sztywnych materiałów sprawdzają się one doskonale w każdych warunkach. Zapewniają płynną i komfortową jazdę nawet w trakcie szybkiego biegu. Bezpieczeństwo malucha w czasie spaceru gwarantują 5-punktowe wytrzymałe pasy.

W ofercie producentów można znaleźć wózki biegowe pojedyncze i bliźniacze. Dużą popularnością cieszą się modele marki Thule z linii Urban Glide 2 wyposażone w ręczny hamulec typu TWIST. Pozwala on kontrolować prędkość przemieszczania się i zapewnia bezpieczeństwo w czasie biegu.

Przyczepki rowerowe

Mówiąc o rodzajach wózków, nie można pominąć przyczepek rowerowych przeznaczonych do przewozu dzieci rowerem. Podobnie jak foteliki samochodowe, pozwalają one na wspólne podróżowanie z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wygody. Są wyposażone w inteligentne otwory wentylacyjne, osłonki od deszczu i wiatru oraz 5-punktowe pasy.

Liderem w produkcji przyczepek rowerowych jest marka Thule. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu konstrukcji bazujących na wytrzymałym i tłumiącym wstrząsy zawieszeniu, które zapewnia dziecku optymalny komfort na trasie.

Rodzaje wózków dziecięcych – podsumowanie

Wózki dziecięce ułatwiają przemieszczanie się z pociechą w czasie spaceru czy na zakupach. Zapewniają bezpieczeństwo i pozwalają zadbać o wygodę malucha. Ważne, aby model wózka dopasować do wieku dziecka i stylu życia rodziny. W ofercie są dostępne rozmaite modele gondol i spacerówek z różnych półek cenowych. Dzięki temu każdy rodzic może wybrać produkt dostosowany do swoich możliwości finansowych oraz planów i oczekiwań.