Jaki MacBook dla grafika? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki MacBook będzie najlepszym wyborem dla grafika? Zobacz kluczowe parametry, które pozwolą ci wybrać odpowiedni sprzęt. Dowiedz się, jaki komputer przenośny Apple sprawdzi się najlepiej do edycji grafik, montażu filmów i obróbki zdjęć!

MacBook dla grafika – na co zwrócić uwagę?

Parametry komputera dla grafika mogą różnić się od tych, na które zwracasz uwagę, szukając laptopa do typowych zajęć biurowych. Do przeglądania internetu, tworzenia plików tekstowych, edycji prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych nie potrzebujesz tak zaawansowanych możliwości, jak do pracy z grafiką, filmem, fotografią. Które więc parametry będą kluczowe?

Jak w przypadku każdego sprzętu, kluczowy będzie odpowiedni procesor – w przypadku grafików powinien być on jednak mocniejszy. O ile czterordzeniowe modele sprawdzają się przy podstawowych pracach biurowych, tak w przypadku zaawansowanych programów do obróbki grafiki, może być to za mało. Za tym parametrem powinna też iść odpowiednia wielkość pamięci RAM.

To jednak nie koniec kluczowych parametrów. MacBook dla grafika to również odpowiednia wielkość pamięci wbudowanej – pliki graficzne sporo ważą, podobnie jak zdjęcia czy filmy. Część materiałów można przechowywać w chmurze lub na dysku zewnętrznym, jednak pojemny dysk laptopa także jest jego mocnym atutem.

W końcu – istotną kwestią jest wyświetlacz i jego parametry. Ekran powinien być nie tylko odpowiedniej wielkości, ale również właściwie oddawać wszystkie kolory i dobrze uwydatniać ich kontrast. W końcu niuanse często decydują o efekcie artystycznym!

Co jeszcze się przyda? Długi czas pracy na baterii – czasami poprawki trzeba wprowadzać na szybko, także poza domem. Część osób preferuje też pracę w bardziej sprzyjających kreatywności warunkach – dlatego komputer powinien niezawodnie działać przez długi czas.

Wśród kluczowych parametrów idealnego MacBooka dla grafika warto wymienić dostępność portów – np. Thunderbolt czy HDMI – by łatwiej można było podłączyć dodatkowe urządzenia i akcesoria, takie jak tablet graficzny.

Jaki MacBook dla grafika?

Wybór laptopów MacBook w ofercie marki Apple jest bardzo duży. Graficy to grupa zawodowa, która powinna przedłożyć mocne parametry nad lekkość urządzenia – stąd MacBook Air nie będzie optymalnym wyborem. Lepiej zdecydować się na któryś z modeli MacBook Pro. Jaki będzie najlepszy? Dużo zależy od twojego budżetu. Jeśli gotów jesteś zainwestować w sprzęt do pracy, najlepszą opcją może okazać się APPLE MacBook Pro 16 M2 Pro. Dlaczego? Sercem urządzenia jest mocny procesor – 12-rdzeniowy Apple M2 Pro, a do tego aż 16 GB RAM. Wbudowana pamięć to 512 GB, ale możesz sięgnąć po wersję z potężniejszą specyfikacją, nawet 1 TB!

Do prac graficznych przyda się 16-calowy wyświetlacz Liquid Retina XDR, który nie tylko doskonale odda każdy kolory, ale również doskonale uwypukli kontrast między barwami. Wszystko po to, by grafiki były dopracowane pod każdym względem.

Na pełnej baterii sprzęt działa do 22 godzin – możesz mieć laptopa zawsze przy sobie. Dobrze wygląda też lista portów, która obejmuje trzy porty Thunderbolt 4, port HDMI, gniazdo na kartę SDXC, gniazdo słuchawkowe, port MagSafe do ładowania. Urządzenie ma wygodną, podświetlaną klawiaturę i waży 2,15 kg – ciągle będziesz w stanie zabrać komputer tam, gdzie potrzebujesz!

Szukasz tańszych opcji? Sprawdź modele o mniejszej przekątnej ekranu, możesz też zwrócić uwagę na sprzęty z procesorem M1 – będą znacząco tańsze, powinieneś zamknąć się w 8000 zł. To ciągle bardzo dobre urządzenia, które stworzą doskonałe warunki do tworzenia kreatywnych grafik.

Chcesz poznać wszystkie dostępne laptopy? Sprawdź, jakie dostępne MacBook Pro w sklepie MediaMarkt! Porównaj parametry i przeczytaj recenzje użytkowników – to również bardzo istotne wskazówki, które pomogą ci wybrać najlepszy model!