Dlaczego codzienna aktywność jest tak ważna? Ile kroków robić dziennie?

Codzienna aktywność fizyczna to kluczowy element zdrowego stylu życia. Niezależnie od wieku, płci czy poziomu sprawności fizycznej regularna aktywność przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Monitorowanie aktywności mogą ułatwić różne aplikacje mobilne, a także porady z sieci. Ile kroków dziennie robić? Dlaczego jest to tak ważne, aby się ruszać?

Dlaczego codzienna aktywność jest tak ważna?

Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że obniża ona ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Aktywność fizyczna pomaga spalić nadmiar kalorii i utrzymać odpowiednią wagę. To jest korzystne dla naszej sylwetki, ale także zapobiega wielu chorobom związanym z otyłością. W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że sama aktywność nie pomaga w schudnięciu, zwłaszcza jeśli nie nastąpią zmiany w diecie i ilość kalorii nie zostanie zredukowana do wartości deficytowych dla danego organizmu. Jednocześnie warto jednak zaznaczyć, że regularne ćwiczenia zwiększają wydolność organizmu, co oznacza, że jesteśmy mniej zmęczeni podczas codziennych czynności. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które pomagają w redukcji stresu, lęku i depresji. To znakomity sposób na poprawienie samopoczucia i jakości życia. Jak monitorować swoją aktywność fizyczną? Świetnie sprawdzi się krokomierz w telefonie

Ile kroków robić dziennie?

Liczba kroków, jaką powinniśmy wykonywać codziennie, jest tematem, który budzi wiele kontrowersji. Nie ma jednej uniwersalnej liczby, która odpowiadałaby każdemu. To, ile kroków powinniśmy zrobić, zależy od naszych celów, poziomu aktywności fizycznej, wieku i innych czynników. Jednak ogólna zasada mówi, że zdrowa osoba dorosła powinna dążyć do wykonania co najmniej 10 000 kroków dziennie. Jednak warto podkreślić, że dla niektórych może być zbyt mała, podczas gdy dla innych może być niewykonalna. W praktyce jednak uznaje się, że już nawet 6 tysięcy kroków dziennie wpływa korzystnie na zdrowie. Rekomendacje wskazują również na to, aby utrzymywać od 150 do 300 minut aktywności fizycznej tygodniowo. W przypadku osób starszych lub chorych liczba ta może być znacznie niższa. 

Jak zwiększyć liczbę kroków?

Codzienny spacer to świetny sposób na zwiększenie liczby kroków. Staraj się znaleźć okazję, aby chodzić, na przykład spacerując z psem, idąc na zakupy pieszo lub korzystając z transportu publicznego i wysiadając wcześniej, aby przejść resztę drogi. Oprócz spacerów w zwiększeniu aktywności fizycznej i liczby kroków pomogą regularne ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy taniec. Możesz także spróbować zadbać o aktywność w pracy lub w trakcie spędzania czasu z bliskimi i rodziną.