“Przedwiośnie” audiobook – wspaniała lektura szkolna, której autorem jest wybitny pisarz, Stefan Żeromski

“Przedwiośnie” to powieść, którą wydano niemal sto lat temu. Mimo, że od daty jej premiery minął niemal wiek, jej treść nadal porusza, a przesłanie zapada w pamięć. Jeśli zastanawiasz się, o czym opowiada ta pozycja, co warto wiedzieć na temat jej autora i czy warto kupić “Przedwiośnie” audiobook, zapraszamy do lektury.

Stefan Żeromski – najważniejsze informacje o autorze “Przedwiośnia”

Stefan Żeromski to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy. Urodził się 14 października 1864 roku w Strawczynie, zmarł 20 listopada 1925 roku w Warszawie. Jako wybitny artysta, czterokrotnie nominowany był do Literackiej Nagrody Nobla. Tworzył pod pseudonimami, takimi jak między innymi: Maurycy Zych, Józef Katerla i Stefan Iksmoreż. Podejmowana przez niego tematyka sprawiła, że Stefan Żeromski nazywany był sumieniem narodu lub sumieniem polskiej literatury. Do najważniejszych dzieł jego autorstwa zaliczamy między innymi pozycje takie jak: “Doktor Piotr”, “Ludzie Bezdomni”, “Popioły”, “Rozdziobią nas kruki, wrony”, “Siłaczka”, “Syzyfowe prace” oraz oczywiście tytułowe “Przedwiośnie”.

“Przedwiośnie” – krótki opis tej niezwykłej lektury szkolnej dla młodzieży

Głównym bohaterem wydanej w 1924 roku powieści Stefana Żeromskiego pt. “Przedwiośnie” jest Cezary Baryka. To właśnie o jego życiu opowiada autor, poruszając przy tym tematy tożsamości narodowej i kształtowania się państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości. Utwór podzielony jest na trzy części – część I „Szklane domy”, część II „Nawłoć” i część III „Wiatr od wschodu”. Każdy z nich przedstawia inny etap życia chłopaka. Urodzony i wychowany w Baku na terenie ówczesnej carskiej Rosji, Baryka jest przedstawicielem młodego pokolenia swoich czasów. Chłopak przybywa do “Polski marzeń”, która odrodziła się po zakończeniu I Wojny Światowej, ale początkowo nie znajduje w niej tego, czego oczekiwał. W historii poruszone zostały tematy polityczne, gospodarcze i społeczne, a także wątki miłosne i patriotyczne.

Szczegóły – sprawdź o czym dokładnie opowiada “Przedwiośnie” audiobook

Jak wspomnieliśmy wyżej, główny bohater Cezary Baryka urodził się w rosyjskim Baku, jako syn Seweryna Baryki – polskiego szlachcica. Wybuch I Wojny Światowej sprawia, że ojciec chłopaka powołany zostaje do wojska. Nieco później w Baku rozpętuje się rewolucja, podczas której matka Czarka traci życie. Po odnalezieniu ojca, mężczyźni udają się w podróż do odrodzonej Polski. Niestety w trakcie pokonywania kolejnych etapów drogi, Seweryn Baryka umiera, pozostawiając syna samego. Ten trafia do Polski z nadzieją na poznanie swojej ojcowizny. Wcześniej słuchał bowiem wiele dobrego na temat swojej ojczyzny. Po dotarciu na miejsce, zastaje w niej jedynie ubóstwo i biedę. Zamiast “szklanych domów” widzi jedynie rozmokłą ziemię przednówka. Państwo polskie po okresie zaborów, choć wolne, boryka się bowiem ze skrajną biedą. Jak poradzi sobie chłopak w nowej rzeczywistości? Jak będą kształtować się jego poglądy społeczne i polityczne? I co tak naprawdę oznacza tytuł powieści? O tym dowiesz się kupując “Przedwiośnie” audiobook.

“Przedwiośnie” audiobook – dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję w wersji mp3

Jeśli chcesz poznać ten niezwykle metaforyczny utwór Żeromskiego, zachęcamy do przesłuchania audiobooka. Opisywana przez autora przemiana powojennej Polski zasługuje bowiem zdecydowanie na poświęcenie jej uwagi. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz lub nie chcesz czytać tej pozycji, zakup audiobooka jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Możesz więc albo nabyć egzemplarz powieści w formacie mp3, albo subskrybować stronę Audioteka i mieć dostęp do jednego audiobooka miesięcznie za kwotę zaledwie 24,90 zł. Możesz również wykupić abonament i odsłuchiwać darmowe audiobooki zgodnie z założeniami konkretnego programu abonamentowego. “Przedwiośnie” to pozycja, do której chętnie powraca się po latach. Dostęp do audiobooka jest więc też świetną okazją do przypomnienia sobie jej treści w późniejszym okresie.