Warszawska kancelaria doradza firmom, które działają pomimo zakazu. Oto podstawowe zasady!

Kolejny lockdown jest prawdziwym ciosem dla wielu branż. Zamknięte są hotele, restauracje, obiekty sportowe, sklepy budowlane, salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Aktualne obostrzenia obowiązują od 27 marca [lista tutaj], a więc zamknięcie kolejnych branż nastąpiło w okresie przedświątecznym, a także na Wielkanoc. Czyli na czas, gdy wiele firm miałoby możliwość większego zarobku – to właśnie przed świętami panie chodzą do salonów urody, robimy większe zakupy, czy wyjeżdżamy na pobyty świąteczne.

 

Podobnie jak w zeszłym roku, także teraz nie jest to możliwe. Są jednak przedsiębiorcy, którzy buntują się przeciwko rujnującym ich biznes wytycznym. W sieci prowadzona jest akcja #otwieraMY, do której włączają się osoby prowadzące działalność pomimo zakazu. Muszą się jednak liczyć z odwiedzinami różnych służb czy konsekwencjami prawnymi. Co wtedy robić i jak się zachować?

 

Kancelaria Lega Artis z Warszawy opublikowała “Poradnik dla przedsiębiorcy działającego w czasie bezprawnego lockdownu!!!”. Czytamy w nim, że osoby które otwierają na przykład restaurację czy zakład fryzjerski pomimo rządowych wytycznych powinny pamiętać o:

 

  1. Przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja, dystans) “Pozwoli to na uniknięcie zarzutu, jaki zapewne się pojawi niestosowania się do reżimu i stwarzanie zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób.”
  2. W przypadku legitymowania przez Policję czy inne służby pracowników lub klientów trzeba się na to zgodzić i nie stwarzać trudności.
  3. Zachować spokój i być uprzejmym.
  4. Nie przyjmować mandatu. Wówczas sprawa prawdopodobnie trafi do sądu. “Jeżeli przyjdzie wyrok nakazowy – w ciągu 7 dni posiadasz prawo do wniesienia sprzeciwu do tego wyroku.”
  5. Zawsze odbierać korespondencję! “będzie czekać na odbiór 14 dni. Jeśli jej nie odbierzesz, zostanie uznana za doręczoną. Zapamiętajcie, iż od każdej decyzji Sanepidu możesz się odwołać tak jak i od wyroku.”

 

Lega Artis oferuje także bezpłatne wsparcie dla przedsiębiorców np. poprzez przygotowywanie pism i odpowiedzi na różne pytania związane z lockdownem. Cały poradnik TUTAJ.

 

Zobacz też: Ksiądz prof. Tadeusz Guz nawołuje do łamania rządowych obostrzeń! (VIDEO)

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *