Pielęgnacja skóry głowy – o czym pamiętać?

Wiele kobiet dzieli wspólne marzenie: długie, piękne włosy, mocne i zadbane. Niestety taki efekt można uzyskać w drodze kilkuletniej, regularnej i świadomej pielęgnacji, o czym niewiele z nas zdaje sobie sprawę. Liczymy na szybkie efekty, zniechęcamy się i nawet najwytrwalsze w końcu rezygnują. Dlatego przyjrzyjmy się kilku podstawowym działaniom, jakie warto wykonywać tak, aby cieszyć się zdrowymi włosami i nie czekać długo na efekty ani się nie zniechęcić.

Wszystko zaczyna się od skóry głowy

Dbanie o włosy powinno zaczynać się od pielęgnacji skóry na głowie. Skóra głowy ma bowiem szczególne wymagania; bywa kapryśna, żądna uwagi i czasu. Nic dziwnego, ponieważ niczym nie różni się od skóry twarzy, do której siłą rzeczy przywiązujemy większą uwagę. Stosujemy peelingi, maski, kremy, odżywki, mgiełki, żele i preparaty, zwłaszcza do stosowania punktowego, ilekroć na skórze pojawi się wyprysk. Skóry głowy nie widać. Widać jej produkty – włosy. Włosy na długości są martwe, więc kiedy to sobie uświadomimy, słowa takie jak odżywić czy zregenerować zaczną brzmieć komicznie. Ponownie zaznaczmy: pielęgnacja włosów zaczyna się od skóry. Jej oczyszczanie, zabezpieczanie, nawilżanie i odżywianie będzie stanowiło sedno pielęgnacji włosów.

Oczyszczanie skóry głowy

Oczyszczania skóry głowy polega na regularnym usuwaniu martwego naskórka, resztek kosmetyków, brudu i łoju. W tym celu warto pamiętać o cotygodniowym peelingu skóry głowy. Wyróżniamy peelingi mechaniczne (w ich składzie znajdziemy drobinki złuszczające) oraz enzymatyczne (bazujące na składnikach chemicznych). Peelingi te mają za zadanie rozpuścić i zetrzeć zrogowaciały naskórek. Efekt? Czysta skóra i odbite od nasady włosy. Odpowiednio dobrany peeling pomoże przy problemach z łupieżem, swędzeniem oraz przetłuszczaniem się skóry głowy, ponadto przygotuje ją na przyjęcie dobroczynnych składników odżywczych pochodzących z innych kosmetyków. Takim kosmetykiem może być szampon. Jeśli użyliśmy peelingu, warto postawić na delikatny szampon, bazując na masłach i olejkach roślinnych, który oczyści włosy oraz zabezpieczy przed utratą wody. Witaminy przenikają do włosa, sprawiając, że nabierze miękkości i sprężystości. Wracając do skóry głowy, innym typem kosmetyków stosowanych bezpośrednio na głowę są naturalne wcierki do włosów, które mają za zadanie dostarczyć skórze składników odżywczych i wzmacniających. Wcierki działają na cebulki włosów, czym przyczyniają się do przyśpieszenia wzrostu włosów. Wiele osób stosujących wcierki zauważa po pewnym czasie wysyp baby hair, czyli nowych włosów. Jeśli martwią nas wypadające włosy albo chcielibyśmy je zagęścić, regularne stosowanie wcierek powinno pomóc.

CZYTAJ DALEJ  Zabiegi trychologiczne na nadmierne wypadanie włosów

Jak jeszcze dbać o skórę głowy?

Tam, gdzie nie możemy pomóc sobie od zewnątrz, warto zadziałać od wewnątrz. Nawet najlepszy kosmetyk może zawieść, a właściwa dieta zadziała od razu. Dieta zadziała nie tylko na skórę głowy; jej dobroczynny wpływ odczuje całe ciało oraz umysł. Pozbądźmy się z jadłospisu to, co obciąża układ trawienny, a więc ciężkostrawne potrawy, cukier i tłuste przekąski, a zastąpmy je świeżymi owocami i warzywami, rybami i produktami pełnoziarnistymi.