Opalanie przyśpiesza starzenie skóry, jak się chronić?

Efekt muśniętej słońcem skóry to marzenie wielu osób. Niestety nie każdy wie, jak destrukcyjny wpływ na cerę ma jej ekspozycja na słońce. Jak się bronić i jak wyeliminować ryzyko związane z opalaniem?

Czy słońce jest zdrowe dla skóry? Co należy wiedzieć o promieniowaniu UV

Nadmierna ekspozycja skóry na słońce, bez odpowiedniego zabezpieczenia może wyrządzić o wiele więcej szkód niż tylko poparzenia słoneczne. Niebezpieczne promieniowanie UV niesie ze sobą realne ryzyko wielu chorób skórnych, w najgorszym wypadku nawet nowotworu. Dlaczego jeszcze nie warto wystawiać skóry na bezpośredni kontakt ze słońcem, bez jakiegokolwiek kosmetyku zabezpieczającego? Nie należy tego robić, jeśli zależy nam na tym, by jak najdłużej zachować młody wygląd skóry. Promienie UV powodują rozpad włókien kolagenu i elastyny, co prowadzi do szybszego powstawania zmarszczek. Uszkodzenie włókien elastyny wpływa również na owal twarzy, ponieważ zaburzona zostaje jej struktura, może dochodzić do obwisania policzków, tworzenia się worków pod oczami, czy innych nieestetycznych zmian. O czym jeszcze warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na naturalne opalanie w promieniach słońca?

Dlaczego jeszcze nie należy opalać twarzy?

Na stan naszej cery czyha bardzo wiele zagrożeń, nie są to tylko zmarszczki i uszkodzenie struktury. Czasami wieku dodają nam również inne czynniki estetyczne, takie jak przebarwienia i plamy starcze. Zazwyczaj są one wynikiem braku odpowiedniej ochrony przed słońcem. Ryzyko wzrasta szczególnie w przypadku korzystania z produktów pielęgnacyjnych, takich jak kwasy lub retinol, przy jednoczesnym braku zabezpieczania się przed UV. Uważać powinni również właściciele cery trądzikowej. Wbrew mitom, które już dawno zostały obalone, słońce wcale nie „zasusza” zmian trądzikowych, wręcz przeciwnie, może je zaostrzyć.

Jak uzyskać piękną opaleniznę bez chorób skórnych i przedwczesnego starzenia?

Skoro słońce niesie ze sobą wiele zagrożeń, czy oznacza to bezwzględną rezygnację z opalenizny? Na szczęście istnieją bezpieczne alternatywy dla słońca, a są to kosmetyki brązujące, kremy i samoopalacze do twarzy oraz ciała. Wystarczy korzystać z nich w odpowiedni sposób, by uzyskać nieskazitelny koloryt skóry. Bogatą ofertę produktów samoopalających znaleźć można na stronie https://www.apo-discounter.pl. Wokół kosmetyków brązujących i samoopalaczy krąży wiele mitów, między innymi o smugach i plamach na skórze. Warto jednak wiedzieć, że smug i różnego rodzaju nierówności można uniknąć, wykonując przed nałożeniem produktu dokładny peeling całego ciała.

W jaki sposób chronić się przed słońcem w upalne dni?

Wiadomo już, że opaleniznę można uzyskać bez wystawiania się słońce, nie da się jednak uniknąć słonecznych promieni całkowicie. Czy to oznacza, że ryzyko chorób skórnych i przedwczesnego starzenia jest wysokie nawet bez opalania? Można się przed tym ochronić, stosując kosmetyki z filtrem SPF o wysokiej ochronie, najlepiej SPF 50+. Ważne jest, by nakładać je nie tylko na twarz, ale też na szyję i dekolt oraz dłonie. Te obszary ciała są niemal ciągle wyeksponowane na słońce, a dodatkowo najszybciej zdradzają nasz wiek.