Olga Tokarczuk kupiła zabytkową willę. “Sprzedane, ale czemu za bezcen?”

Pisarka i noblistka w dziedzinie literatury za rok 2018 planuje stworzenie obiektu o charakterze kulturalnym. W tym celu Olga Tokarczuk zakupiła nieruchomość w Nowej Rudzie.

Jak informuje Gmina Nowa Ruda, Olga Tokarczuk została jedną z właścicielek XIX-wiecznej willi rodziny Rose. Nieruchomość bowiem nabyła grupa inwestorów:

 

…w tym Olga Tokarczuk z mężem Grzegorzem Zygadło oraz właściciele zabytkowego zespołu Zamek Sarny w pobliskiej Ścinawce Górnej.

 

Co powstanie w zabytkowej willi rodziny Rose?

 

…inwestorzy zadeklarowali utworzenie w nieruchomości pensjonatu, którego przestrzenie będą wykorzystywane także na działalność kulturalną i edukacyjną. Przed budynkiem znajduje się pomnik Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku.
Planowane jest włączenie willi w program odbywającego się od kilku lat w sezonie letnim Festiwalu Góry Literatury.

 

“Willa objęta jest ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie prace odbędą się w uzgodnieniu z wałbrzyską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.” – https://www.facebook.com/GminaNowaRudaGorySowie

 

Cena za nieruchomość wyniosła 511 tysięcy złotych i ta kwota zszokowała wiele osób:

 

Sprzedane,ale czemu za bezcen.

 

Pardon, ile? Willa pałacowa w cenie mieszkania? Dobrze tym elitom …

 

XIX wieczna willa w cenie mieszkania, nieźle 😏

 

Fajna cena prawie darmo.

 

500 tysięcy kosztuje 2 pokojowe mieszkanie w bloku w 3miescie, ale najważniejsze żeby budynek był wyremontowany i cieszył oko bo to zabytek.

– pisali internauci.

 

Jednak ci obdarzeni nieco większą wyobraźnią i znajomością rzeczy podkreślali, że skoro wszelkie prace remontowe mają się odbywać pod nadzorem konserwatora zabytków, to trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami. Inni z kolei podkreślali, że cieszą się, iż w końcu w ich mieście zaczęło się coś dziać.

 

Najlepszą jednak ripostę dała sama Gmina, która zaznaczyła, że zakup odbywał się w formie przetargu. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda taka procedura, niech sam weźmie w niej udział:

 

Dla tych, którzy poza pisaniem komentarzy chcieliby pokazać, że można kupić taniej/drożej i wyremontować budynek lepiej/inaczej, Gmina ma na sprzedaż: https://gmina.nowaruda.pl/…/sprzeda%C5%BC-dzia%C5%82ki… Nie wahajcie się 😉💪

– napisano.

 

Zobacz też: Andrzej Piaseczny ma nową pracę. “To wielkie szczęście”!

 

https://www.facebook.com/GminaNowaRudaGorySowie/posts/1596881620503924