Joanna Maria Żamojdo – kim jest mama Idy Nowakowskiej i ile ma lat? Mąż, pochodzenie i krótki życiorys

W naszym kraju nie brakuje wybitnie uzdolnionych kobiet, o których mówi się zbyt mało. Jedną z takich osób jest bez wątpienia Joanna Maria Żamojdo. Ta wyjątkowa malarka i fotografka osiągnęła naprawdę sporo, mimo szersza publiczność nie wie o niej zbyt wiele. Postanowiliśmy to zmienić. W naszym artykule znajdziesz wiele ciekawych informacji dotyczących życia prywatnego oraz zawodowej kariery tej artystki.

Joanna Maria Żamojdo – życiorys, wiek i miejsce urodzenia

Joanna Maria Żamojdo przyszła na świat w 1956 roku. Niestety, nie udało nam się ustalić dokładnej daty urodzenia wybitnej artystki. Miejscem, w którym urodziła się i wychowywała był Brześć nad Bugiem. To okolice, w których współegzystowały ze sobą różne kultury. Sama Joanna Żamodjo od najmłodszych lat obcowała z kulturą i sztuką będąc dzieckiem bardzo zainteresowanym sztukami plastycznymi. Szybko sięgnęła po pędzle i farby a posiadający wiedzę na temat sztuki członkowie rodziny szybko dostrzegli jej talent. Niestety nie wiemy dokładnie jak wyglądała edukacja znanej artystki. 

Joanna Maria Żamojdo – kariera

Joanna Maria Żamojdo to światowej sławy malarka, fotografka i reżyserka. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracowała dla “New York Times” i tworzyła grafiki dla największych amerykańskich firm. Poza tym zdobyła cenne doświadczenie w branży telewizyjnej, odbywając praktyki w CNBC TV. W 1990 roku powróciła do Polski, gdzie zaczęła realizować swoje ambitne projekty artystyczne. W 1992 roku zadebiutowała jako reżyserka filmu “Koliber”, który zdobył uznanie krytyków i publiczności. Nie sposób nie wspomnieć także o jej osiągnięciach w zakresie promocji sztuki. Joanna Maria Żamojdo pełni funkcję Prezesa Zarządu Fundacji im. Jana Lebensteina. Fundacja założona przez nią ku pamięci jej wuja zajmuje się krzewieniem świadomości artystycznej i wspieraniem uzdolnionych twórców. W 2019 roku Joanna Maria Żamojdo została uhonorowana prestiżową nagrodą “Złoty Medal za Zasługi dla Kultury Polskiej”.

wystawa Żamojdo

Joanna Maria Żamojdo – rodzina

O rodzinie Joanny Marii Żamojdo nie wiemy zbyt wiele. Jest osobą skromną, której zależało bardziej na tym, by ludzie mówili o jej dziełach niż o jej życiu prywatnym. Niemniej jednak wiemy, że artystka miała żydowskie korzenie i wyrastała w otoczeniu sztuki oraz kultury. Jest siostrzenicą Jana Lebensteina, wybitnego malarza. Pozwoliło jej to od najmłodszych lat obcować ze sztuką. Żydowskie korzenie po matce z pewnością miały wpływ na jej tożsamość kulturową oraz późniejszą twórczość. Niestety, nie udało nam się ustalić, czy malarka posiadała rodzeństwo.

Joanna Maria Żamojdo – z kim jest związana? 

Nie jest tajemnicą, że związki artystów często bywają burzliwe. Nie zawsze jednak tak jst Joanna Maria Żamojdo jest jedną z tych osób, którym udało się stworzyć solidną i trwałą relację z mężem, mimo iż oboje byli artystycznymi duszami. Jej mężem był bowiem nie kto inny jak Krzysztof Nowakowski – znany polski pisarz, scenarzysta i publicysta. Mężczyzna urodzony w 1935 roku pracował jako górnik,  był także współzałożycielem podziemnego pisma literackiego „Zapis”, które obnażało absurdy zmian ustrojowych w naszym kraju. Para poznała się w Paryżu i to właśnie tam zapałali do siebie miłością. Tworzyli wspierającą się relację i udane małżeństwo przez wiele lat.

Joanna Maria Żamojdo – czy jest mamą?

Wiele osób, które dowiaduje się o talencie Joanny Marii Żamojdo zastanawia się, czy posiada ona dzieci. Wciąż bowiem panuje przekonanie, że pociechy artystycznych dusz również wykazują się talentem. Tak jest w istocie i w tym przypadku. Córką Joanny Marii Żamodjo jest bowiem Idy Nowakowskiej – znanej polskiej tancerki, która dzięki swojemu talentowi coraz częściej była pokazywana w telewizji a obecnie doskonale sprawdza się w roli prezenterki i osobowości medialnej. 

Joanna Maria Żamojdo – social media

Choć w dzisiejszych czasach social media stanowią bardzo ważną platformę komunikacji dla artystów i pozwalają im na lepszy kontakt z odbiorcami i miłośnikami ich twórczości istnieją osoby, które nie są w stanie przekonać się do prowadzenia swoich kont w internecie. Joanna Maria Żamojdo jest jedną z tych osób. Zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie nie posiada swoich profili. 

Joanna Maria Żamojdo – ciekawostki z życia

Joanna Maria Żamojdo wprost oszalała ze szczęścia na wieść o tym, że zostanie babcią. Macierzyństwo zawsze odgrywalo dla niej ważna rolę, dlatego też również dzieckiem swojej córki Idy chciała zająć się najlepiej jak potrafi. Jak przyznaje jej córka – bardzo jej to pomogło. Ida Nowakowska bardzo szybko wróciła bowiem do nagrywania programów a jej mąż musiał wyjechać służbowo. Wówczas to Joanna Maria Żamojdo zajęła się maluchem. Co ważne, korzystała nie tylko ze swojego doświadczenia ale również chętnie przyjmowała wszystkie nowinki, z których korzystamy obecnie. Wykorzystała swój talent artystyczny by opracować dla malucha książeczki, zabawy czy zabawki stymulujące rozwój dziecka.