Innowacje technologiczne odgrywają coraz większą rolę przy produkcji sprzętu dla osób niewidomych i ze słabym wzrokiem. Dzięki takim urządzeniom jak powiększalniki, odtwarzacze mówionych książek czy lupy elektroniczne do czytania dla niedowidzących nie ma właściwie żadnych ograniczeń przy kontakcie z tekstem. Poznaj bliżej te rozwiązania i sprawdź, jak przy dysfunkcji wzroku można ułatwić sobie swobodne czytanie.
Podstawowe gadżety i akcesoria do czytania dla osób niewidomych i niedowidzących
Osoby niedowidzące chętnie korzystają z akcesoriów sprawiających, że tekst jest większy, wyraźniejszy i łatwiejszy do odczytania. Do takich urządzeń należy np. lupa elektroniczna wyposażona w ekran dotykowy i kamerę. Wysokiej jakości sprzęt umożliwia osobie ze słabym wzrokiem odczytanie np. oddalonej tabliczki z nazwą ulicy, numerem budynku czy też zapoznanie się z treścią drobnego druku w gazecie.
To bardzo przydatny gadżet, który często ma kompaktową formę. Lupę elektroniczną można zabrać do torby czy plecaka i korzystać z niej również poza domem. Jeszcze prostszym rozwiązaniem jest kieszonkowa folia powiększająca, z której chętnie korzystają także seniorzy, którym wzrok pogorszył się w efekcie procesu starzenia się.
Czasem jednak te podstawowe akcesoria nie wystarczają. Na szczęście osoby, które potrzebują większego wsparcia, także mają szeroki wybór pomocy.
Co potrafią urządzenia lektorskie?
W poszukiwaniu bardziej innowacyjnych i zaawansowanych rozwiązań do pracy z tekstem warto zwrócić uwagę na urządzenia lektorskie i dyktafony dla niewidomych i słabowidzących. W takim sprzęcie rozpoznanie tekstu i jego odczytanie zachodzi za sprawą syntezatora mowy. Jego funkcjonalność to ogromna pomoc w codziennym funkcjonowaniu, ale także szansa na większą niezależność od osób trzecich, bardzo ważna dla osób z niepełnosprawnością.
Dzięki specjalnie dostosowanej technologii osoba niewidoma może z powodzeniem realizować swoje obowiązki zawodowe, rozwijać się intelektualnie czy oddawać rozrywce.
Urządzenia lektorskie mogą mieć postać miniaturową i przenośną albo stacjonarną. Skanują tekst i w czasie rzeczywistym konwertują na komunikat głosowy. Co ciekawe, w sklepach można znaleźć bardzo dyskretne modele, które będą niemal niezauważalne po przymocowaniu do okularów użytkownika. Takie rozwiązania oferuje m.in. sklep Lumen.
Urządzenia tego typu zapewniają także liczne funkcje dodatkowe, np.:
- rozpoznawanie twarzy,
- identyfikowanie przedmiotów,
- rozpoznawanie wartości banknotów czy kodów kreskowych (co jest bardzo przydatne podczas zakupów).
Jak działają odtwarzacze książek mówionych?
Równie kompaktowym rozwiązaniem są odtwarzacze książek mówionych. Dzięki nim osoby z dysfunkcją lub wadą wzroku nie muszą rezygnować z kontaktu z literaturą czy ulubionymi tytułami prasowymi. Każde takie urządzenie jest wyposażone w syntezator mowy. To dzięki niemu można odsłuchiwać dokumenty tekstowe. Producenci dodają zwykle również radio, dyktafon i wiele innych funkcji ułatwiających codzienność. Ciekawą opcją jest możliwość tworzenia podręcznej biblioteki plików, z których często się korzysta.
Do urządzeń lektorskich czy odtwarzaczy książek mówionych można dobrać dogodne dla siebie akcesoria, takie jak słuchawki, dodatkowa klawiatura czy akumulator.
System DAISY — publikacje bez tajemnic dla osób niewidomych
Wspomniane urządzenia do czytania dla osób niewidomych i niedowidzących bazują na powszechnie stosowanym systemie DAISY (Digital Accessible Information System).
Dzięki niemu każdy, kto boryka się z dysfunkcją wzrokową, może niemal bez ograniczeń korzystać z treści multimedialnych bez skomplikowanej obsługi. DAISY sprawia, że użytkownik może wysłuchać tekstu w formacie audio, ale przy tym kontrolować szybkość oraz sposób odtwarzania. Ma także szansę poruszać się po tekście za pomocą systemu nawigacyjnego, np. przeskakiwać między rozdziałami czy dodawać zakładki.
Wszystkie te rozwiązania to dopiero początek listy udogodnień, na jakie mogą dziś liczyć osoby niewidome i niedowidzące. Na lumen.pl znajdziesz pełną ofertę dla tej grupy użytkowników. Możesz także liczyć na fachowe doradztwo przy zakupie sprzętu elektronicznego i oprogramowania ułatwiającego czytanie. Dzięki temu świadomie wybierzesz produkty na miarę swoich potrzeb.