Zamieszanie ze Spisem Ludności. Poważne problemy z serwisem internetowym!

W Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w Polsce. Początkowo spis miał trwać do 30 czerwca, wydłużono go jednak do 30 września 2021 r.

Obowiązkową formą spisu jest spisanie się przez Internet. Dziś jednak pojawiły się poważne problemy z serwisem spis.gov.pl. Strona wieszała się, były problemy z logowaniem lub wyskakiwał błąd.

 

spis powszechny
fot. lalapalmala/mat. prywatne

 

Przeciążenie serwisu?

 

Powodem najprawdopodobniej było zamieszanie związane z terminem spisu. Do skrzynek pocztowych Polaków trafiły bowiem ulotki dotyczące spisu. Napisano w nich, że spis przez Internet jest możliwy do 30 czerwca 2021 r. 

Wiele osób tego typu zadania odkłada na ostatnią chwilę, więc dziś próbowali się spisać w podanym terminie.

Jednak czy na pewno jest to ostatni termin na wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w Polsce?

 

Do kiedy spis przez Internet?

 

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego trudno znaleźć informację, czy przedłużenie terminu spisu dotyczy także spisu internetowego. Są jedynie oględne informacje w tym temacie:

 

Kiedy można się spisać?
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 września 2021 roku (…)
Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie.

 

Nie ma jednak rozgraniczenia co do spisu przez rachmistrzów, a spisu przez Internet. Chcieliśmy zadzwonić na infolinię, ale nie działa ona po godzinie 18.

 

Niedopatrzenie GUS

 

Całą sytuację trzeba uznać za niedopatrzenie GUS. Do skrzynek pocztowych dostaliśmy informację, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w Polsce przez Internet trwa do 30 czerwca 2021 r.. Następnie  w mediach ogłoszono, że spis jest przedłużony, jednak nie podano czy dotyczy to także Internetu, a infolinia nie działa…

Zapewne wszystko wyjaśni się jutro.