Waris Dirie – kim jest, ile ma lat i gdzie mieszka ta znana pisarka i modelka? Czy ma męża i dzieci?

Waris Dirie to niezwykle piękna a jednocześnie silna kobieta, która przeszła w swoim życiu przez prawdziwe piekło by osiągnąć niebywały sukces. Ta walcząca o zaprzestanie procedury obrzezania kobiet modelka i autorka książek inspiruje i wciąż budzi ciekawość. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje na jej temat informacji w sieci. Internauci interesują się nie tylko jej karierą zawodową, ale również życiem prywatnym. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda życie Waris Dirie. 

Waris Dirie – najważniejsze informacje i życiorys

Waris Dirie urodziła się w 1965 roku w Galkayo w Somalii w koczowniczej rodzinie nomadów, dla których tradycja i przywiązanie do dawnych zwyczajów miało ogromne znaczenie. Z tego też powodu w wieku zaledwie pięciu lat została poddana brutalnemu zabiegowi obrzezania, który polega na usunięciu wszystkich narządów płciowych zewnętrznych a więc warg sromowych i łechtaczki oraz zszyciu tkanek i wejścia do pochwy. Zabieg ten przeprowadzany jest na wszystkich kobietach w jej plemieniu – jej siostra oraz dwie kuzynki nie miały szansy go przeżyć. To jednak nie wszystko. W wieku 13 lat uciekła z rodzinnego domu ze względu na przymuszanie jej do aranżowanego małżeństwa z 60 letnim mężczyzną. Przemierzyła pustynię by schronić się u rodziny swojej matki. Następnie wraz z kilkoma jej członkami pojechała do Londynu do wuja, który sprawował wówczas rolę ambasadora Somalii. Nie była to jednak bezinteresowna pomoc. Przez 4 lata pracowała u wuja w charakterze służącej, nie umiejąc czytać i pisać. Była również trzymana z dala od europejskiej rzeczywistości i nie wiedziała o niej wiele.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Waris Dirie (@waris.dirie)

Waris Dirie – kariera

Kiedy wuj Waris Dirie powrócił do Somalii kobieta rozpoczęła pracę w restauracji Mcdonald’s. Rozpoczęła także naukę języka angielskiego. Po pewnym czasie została odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence’a Donovana. To właśnie dzięki niemu w 1987 roku znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Jej niezwykła, egzotyczna uroda została zauważona i szybko zaczęły pojawiać się pierwsze współprace reklamowe z markami takimi jak Chanel, Revlon, Levi’s czy L’Oréal. Waris Dirie zaczęła pracować jako modelka na światowych wybiegach. Pojawiała się również na okładkach najbardziej popularnych pism dla kobiet. Rewolucją w jej karierze był wywiad do „Marie Claire”, który miał miejsce w 1997 roku. Opowiedziała wówczas o okaleczającym zabiegu, jakim została poddana w dzieciństwie. Sprawa ta zszokowała opinię publiczną a Waris Dirie stwierdziła, że warto opowiedzieć o piekle somalijskich kobiet. Napisała wówczas pierwszą książkę autobiograficzną “Kwiat Pustyni”, która zdobyła ogromną popularność na całym świecie. Popularność książki sprawiła, że Waris Dirie napisała jeszcze kolejne 4 tomy. Na podstawie jej pierwszej książki powstał film a ona sama zajęła się działalnością społeczną i charytatywną. Od 2009 roku mieszka w Gdańsku, w którym się zakochała. Ma również nieruchomość we Wiedniu i często pomieszkuje także w tym mieście. 

Waris Dirie – rodzina

O rodzinie Waris Dirie wiadomo stosunkowo niewiele. Wiadomo, że byli to wierzący muzułmanie prowadzący koczowniczy tryb życia. Przywiązywali ogromną wagę do przestrzegania, wszystkich, nawet najbardziej dotkliwych dla kobiet tradycji. Nie wiadomo ile rodzeństwa miała Waris Dirie, w sieci znajdziemy jedynie informacje o jej bracie, od którego adoptowała dzieci oraz siostrze, która nie przeżyła zabiegu obrzezania.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Waris Dirie (@waris.dirie)

Waris Dirie – z kim jest związana? Kim jest jej mąż?

Na temat związków Waris Dirie z mężczyznami nie wiemy zbyt wiele. Wiadomo, że przez pewien czas związana była z amerykańskim muzykiem jazzowym Daną Murray, który jest ojcem jej dziecka. Relacja ta jednak nie przetrwała próby czasu. Obecnie nie wiemy nic na temat tego, czy posiada partnera. 

Waris Dirie – dzieci

Waris Dirie samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Jej najstarszy syn nosi imię Aleeke i jest synem Danego Murraya. Drugi z synów ma na imię Leon. Jego ojciec jest jednak nieznany. Ponadto Waris Dirie adoptowała również syna i córkę swojego brata po tym, jak ich matka nie przeżyła kolejnego porodu. 

Waris Dirie – Facebook i Instagram

Waris Dirie doskonale rozumie, że od jej popularności zależy powodzenie jej akcji charytatywnych, dlatego też wykorzystuje możliwości, które daje internet. Jest aktywna w sieci. W przypadku Facebooka nie znajdziemy co prawda osobistego profilu kobiety, niemniej jednak na portalu tym dostępna jest strona jej fundacji – Desert Flower Foundation, którą obserwuje obecnie 49 tysięcy użytkowników. Strona jest regularnie aktualizowana i pokazuje efekty działań fundacji. Jeśli zaś chodzi o Instagram, Waris Dirie posiada na portalu tym własny [email protected], który obecnie śledzi 74,5 tysiąca osób. 

Waris Dirie – ciekawostki z życia

Waris Dirie od zawsze wyróżniała się niebanalną, piękną urodą, która pozwoliła jej zrobić karierę w modelingu. Jednym z jej elementów był nieskazitelny, biały uśmiech, którym kobieta może poszczycić się po dziś dzień. Ciekawostką może więc być fakt, że modelka nigdy nie używała szczoteczki i pasty. Higienę jamy ustnej zachowuje w tradycyjny dla nomadów sposób używając do tego celu postrzępionego patyczka.