Tak brzmi głos nieżyjącego od 5 tysięcy lat człowieka lodu! Naukowcy dzięki najnowszej technologii dokonali fascynującego odkrycia! (wideo)

Czasy prehistoryczne to bardzo zagadkowy i owiany tajemnicą okres. Dlatego tak ważne i cenne są wszelkie nowe znaleziska dokonane przez naukowców. Dzięki nim możemy wiele się dowiedzieć i mniej więcej poznać jak żyli nasi zamierzchli przodkowie. Niezwykle fascynującym odkryciem było odnalezienie ciała mężczyzny, którego dokonano 25 lat temu we włoskich Alpach. Dzięki niskiej temperaturze zachowało się w bardzo dobrym stanie.

 

 

“Człowiek lodu”, a właściwie Otzi, ponieważ tak nazwano mężczyznę, jest odpowiedzią na wiele nurtujących badaczy pytań. Dzięki niemu dowiedziano się, jakich używano narzędzi w tamtym okresie, co ówcześni ludzie zakładali na siebie. Naukowcy wiedzą ponadto, na co chorował Ozi i co zjadł przed swoją śmiercią. Ostatnio dzięki najnowocześniejszemu oprogramowaniu komputerowemu udało się zrekonstruować jego głos. Bardzo pomocny okazał się model 3D odwzorowujący strukturę krtani i strun głosowych naszego praprzodka. Dzięki czemu może usłyszeć, jak mniej więcej brzmiała jego mowa.

 

 

“Człowiek lodu” mierzył ok 160 cm wzrostu, a ważył mniej więcej 50 kg. Ponadto ustalono, że zmarł w wieku 40 -53 lat i prowadził wędrowny tryb życia. Był szatynem o brązowych oczach, a jego ciało pokrywało aż 61 tatuaży! Ostatnim posiłkiem przed śmiercią mężczyzny było mięso jelenia i kozicy, roślinne korzonki, owoce i ziarna spożyte w formie zboża. Przyczyną jego śmierci były rany, jakie odniósł w wyniku walk z innymi ludźmi.

kp

źródła: dailymail.co.uk, youtube.com, foto youtube.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *