Rowerek dla dziecka – jak wybrać najlepszy model?

Poszukiwanie pierwszego rowerka dla dziecka to zawsze spore wyzwanie. Musimy zastanowić się nad tym, jakie modele będą bezpieczne i komfortowe dla naszej pociechy. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji, które z powodzeniem dopasujemy do potrzeb malucha. O czym pamiętać podczas wyboru? Jakie kwestie są tutaj najważniejsze?

Pierwszy rowerek dla dziecka

Jeśli szukamy pierwszego rowerka dla swojego dziecka, świetnym pomysłem jest model biegowy. Do dyspozycji mamy wiele opcji, stworzonych z różnych materiałów, przy czym drewniane rowerki odznaczają się większą stabilnością. Natomiast rowerek metalowy jest odporny na mechaniczne uszkodzenia, jednak odznacza się dosyć dużą ciężkością. Oczywiście poza materiałami, nie możemy zapominać także o wadze produktu! Pierwszy rower biegowy powinien być lekki i posiadać hamulec. Klamka zamontowana na kierownicy sprawi, że dziecko szybko opanuje hamowanie, co przyda się w jeździe na prawdziwym rowerze. 

Bardzo ważne jest to, aby regularnie czyścić zabawki dziecka, tak aby zadbać o jego bezpieczeństwo na co dzień. To samo dotyczy też rowerków użytkowanych na zewnątrz, które są narażone na częste zabrudzenia. 

A może rowerek z doczepianymi kółkami?

Kolejna propozycja to rowerek z doczepianymi kółkami, który może zastąpić model biegowy. Sprawdzi się wtedy, gdy dziecko dobrze radzi sobie z pedałowaniem. Konieczny jest tutaj wyćwiczony balans, dzięki czemu pociecha nie będzie przesuwać się w jedną stronę rowerka w trakcie jazdy. Do wyboru mamy nowoczesne rowerki z dokręcanymi kółkami lub blokadą kierownicy – to dobry wybór wtedy, gdy chcemy nadawać dziecku kierunek jazdy i pilnować go w trakcie nauki. Alternatywą jest także bezpieczna hulajnoga trójkołowa, uwielbiana przez dzieci już od najmłodszych lat życia. Oczywiście dziecko może mieć do dyspozycji zarówno rowerek, jak i hulajnogę, w zależności od swoich preferencji. 

Dodatkowe kółka przy rowerku mają za zadanie wspomagać utrzymanie równowagi. Poza tym w każdej chwili można zdemontować boczne kółka, co pozwala szybko zmienić rowerek dziecięcy na prawdziwy rower! W efekcie dziecko będzie z niego korzystać nawet przez kilka lat. 

Nauka jazdy na rowerze

Jak nauczyć swoją pociechę jazdy na rowerze? To zadanie nie zawsze jest proste. Przede wszystkim musimy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, kupując dla niego solidny kask. Ponadto, na początek lepiej jest wybierać bezpieczne i łatwe trasy (np. podwórko, ścieżka rowerowa). Spore znaczenie ma także same podłoże – pomocna w nauce jazdy jest lekko nachylona ścieżka. To sprawi, że rowerek sam będzie jechał w dół, a dziecko nie musi mocno przebierać nóżkami. Pamiętajmy również o tym, aby nauczyć dziecko patrzenia przed siebie i nie szurania nogami po ziemi! Dzięki temu znacznie szybciej opanuje jazdę na rowerze, także na dwóch kołach. 

Jak widzimy, ostateczny wybór rowerka dla dziecka bywa sporym wyzwaniem. Zwracajmy uwagę na rowerki dopasowane do wieku i możliwości dziecka, zwłaszcza gdy maluch jeszcze nie potrafi korzystać z tego pojazdu.