Protest pod kurią w Bielsku-Białej. “Pedofile”! (VIDEO)

W niedzielę, 16 stycznia 2022 roku pod kurią w Bielsku-Białej odbył się protest, który zgromadził kilkadziesiąt osób.

Protest pod kurią w Bielsku-Białej związany był ze sprawą Janusza Szymika, który jako nastolatek był wykorzystywany przez księdza.

Pełnomocniczka kurii i biskupa Romana Pindla zasugerowała, że w tej sprawie powinna zostać zbadana orientacja seksualna Szymika, który być może czerpał przyjemność z obcowania z księdzem.

 

www.facebook.com/idzpodprad

 

Ta wypowiedź została uznana za oburzającą. Z takiego stanowiska zakpił Michał Piróg, który pisał:

 

…wnioskuje ze stanowiska kurii, że ksiądz może wykorzystywać chłopców którzy są homoseksualni i logicznie rzecz biorąc heteroseksualne dziewczynki bo w przyszłości pewnie z takiego modelu seksu będą czerpały przyjemność. Siostry tez mogą analogicznie?

 

Celebryta uznał też, że cały kościół powinien trafić do więzienia za takie pomysły.

 

Podczas wczorajszego protestu przed kurią w Bielsku Białej żona pokrzywdzonego, Katarzyna Szymik odczytała list swojego męża (Janusz Szymik jest zakażony koronawirusem, więc nie mógł się stawić na wiecu):

 

To paradoks, że kilkadziesiąt lat po tym, kiedy jako chłopiec zostałem zbrukany przez księdza pedofila, znów muszę to przeżywać. Co gorsza, krzywdzi mnie tym razem już nie ksiądz, który – pomimo wiedzy biskupa Rakoczego – kalał inne dzieci, a instytucja, która mieni się depozytariuszem Ewangelii, w zasadzie dokrzywdza*

 

Uczestnicy protestu skandowali „Jak wam nie wstyd?!” i „Hańba!”, a na chodniku przed kurią napisano “Pedofile”.

 

www.facebook.com/idzpodprad

 

Tymczasem w miniony czwartek – 13 stycznia 2022 – na stronie Diecezji Bielskiej opublikowano przeprosiny skierowane do Janusza Szymika. Zapowiedziano też zmiany w odpowiedzi Kurii na jego pozew:

 

W treści dokumentu, który jest odpowiedzią na pozew nie powinny się znaleźć pytania dotyczące orientacji seksualnej Pokrzywdzonego oraz sugerujące „czerpania przez niego satysfakcji”. Przepraszamy Pana Janusza oraz wszystkie osoby zgorszone doniesieniami medialnymi. Dążąc do usunięcia wszelkich wątpliwości, na polecenie Biskupa Romana Pindla wniosek dowodowy w tym zakresie zostanie doprecyzowany w najbliższym czasie, aby można było ustalić okoliczności istotne dla prawidłowego rozstrzygnięcia Sądu Cywilnego przy uwzględnieniu wrażliwości Pokrzywdzonego i poszanowaniu Jego godności.

– napisano.

 

Poniżej nagranie z protestu.

 

 

https://www.facebook.com/idzpodprad/posts/10159105420504892

 

*cyt. dziennikzachodni.pl