Kiedy do endokrynologa z dzieckiem?

Dla każdego rodzica zdrowie i dobre samopoczucie jego dzieci jest najważniejsze. Czasem jednak zdarza się tak, że lekarz medycyny ogólnej nie jest w stanie pomóc w problemach naszej pociechy i konieczna jest wizyta u specjalisty. Zdarza się, że pediatra wysyła nas do endokrynologa. Wielu rodziców nie wie wciąż w jakich przypadkach wizyta u tego specjalisty może pomóc oraz czym właściwie zajmuje się endokrynologia. Postanowiliśmy więc wyjaśnić najważniejsze kwestie dotyczące dziecięcej endokrynologii.

Czym jest endokrynologia?

Endokrynologia to dziedzina medycyny poświęcona badaniu i leczeniu układu endokrynnego, który pełni kluczową rolę w regulacji wielu ważnych funkcji organizmu. W skład układu endokrynnego wchodzą różne gruczoły wewnętrznego wydzielania, takie jak tarczyca, trzustka, nadnercza, przysadka mózgowa, jajniki u kobiet i jądra u mężczyzn, a także wiele innych. Co je łączy? Wydzielają one hormony, które pełnią rolę kurierów chemicznych, przekazując ważne informacje pomiędzy różnymi komórkami i narządami w organizmie. Endokrynologia zajmuje się więc diagnozowaniem i leczeniem chorób i zaburzeń hormonalnych, które mogą wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie pacjentów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, czym zajmują się endokrynolodzy odwiedź stronę: https://royal-clinic.pl/oferta/endokrynolog/.

W jakich sytuacjach warto udać się z dzieckiem do endokrynologa?

Istnieje wiele sytuacji, w których wizyta u endokrynologa jest niezwykle ważna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Wśród tych, które powinny nas do tego skłonić warto wymienić:

  • Zmiany usposobienia: Często zdarza się tak, że problemy hormonalne w organizmie dziecka nie objawiają się w sposób fizyczny a mimo to rodzic może zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Jeśli zauważmy płaczliwość, nadmierną senność problemy z koncentracją i nauką jak również i nadaktywność, agresję czy konfliktować musimy mieć świadomość, że przyczyną mogą być problemy ze strony układu dokrewnego.
  • Zbyt wczesne lub późne pokwitanie: Obecnie dzieci szybciej niż kiedyś wchodzą w okres dojrzewania. Mimo to warto być czujnym. Jeśli pierwszo i drugorzędne cechy płciowe pojawiają się u dziecka poniżej 8 roku życia mamy do czynienia ze zbyt szybkim wkroczeniem w okres dojrzewania, co może być spowodowane zmianami hormonalnymi. Podobnie może być również w przypadku gdy w wieku 13/14 lat nie dostrzegamy u swojej pociechy żadnych oznak dojrzewania płciowego.
  • Szybki lub spowolniony wzrost: To jaki wzrost będzie miała nasza pociecha zależy od szeregu czynników. Jeśli rodzice nie są wysocy oczywistym jest, że dziecko również nie będzie należało do najwyższych w szkole. Jeśli jednak dostrzegamy, że nasza pociecha jest zdecydowanie niższa od rówieśników, lub wprost przeciwnie – znacznie ich przerasta może to oznaczać zaburzenia w wydzielaniu tzw. hormonu wzrostu. Wizyta u endokrynologa pozwoli je wykryć i skutecznie leczyć
  • Nadmierny lub zbyt wolny przyrost wagi: Jeśli zauważamy, że dziecko je tyle co zawsze a jednocześnie chudnie lub nadmiernie tyje może oznaczać to, że tarczyca dziecka nie funkcjonuje prawidłowo.
  • Nadmiar owłosienia lub łysienie: Jeśli pociecha gubi włosy w nadmiarze, lub też zaczynają one porastać intensywnie jego ręce, nogi, kark a nawet plecy może świadczyć to o nadczynności nadnerczy czy też zwiększonym wydzielaniem hormonów androgennych.

Leczenie endokrynologiczne u dzieci – jak wygląda?

Leczenie endokrynologiczne u dzieci jest bardzo zróżnicowane i zależy od konkretnej diagnozy oraz problemu hormonalnego, który występuje u dziecka. Pierwszym krokiem jest dokładna diagnoza problemu hormonalnego u dziecka. Endokrynolog dziecięcy przeprowadza serię badań, takich jak badania krwi w celu pomiaru poziomów hormonów, badania obrazowe (np. ultrasonografia) oraz dokładny wywiad medyczny, aby ustalić, co może być przyczyną objawów. Na podstawie diagnozy endokrynolog opracuje spersonalizowany plan leczenia, który będzie uwzględniał wiek dziecka, wagę, stopień zaawansowania choroby oraz inne czynniki. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest niezbędne. Dzieci mogą być poddawane terapii hormonalnej, która ma na celu przywrócenie równowagi hormonalnej. W niektórych przypadkach zmiany w diecie lub stylu życia mogą być.