Jak dbać o swoją szczoteczkę elektryczną, by służyła Ci latami?

Okazuje się, że nie tylko zęby i dziąsła wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ale również szczoteczka, za pomocą której je czyścimy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o szczoteczkę elektryczną, aby służyła latami, przeczytaj nasz artykuł.

Szczoteczka elektryczna to urządzenie z silniczkiem elektrycznym, które zostało stworzone do skutecznej i zarazem bezpiecznej pielęgnacji zębów. W swojej pracy wykorzystuje ona ruchy obrotowo-oscylacyjne, a niekiedy także ruchy pulsacyjne. Szczoteczka elektryczna składa się ze stacji akumulatorowej oraz rękojeści, na końcu której umieszczona jest wymienna główka czyszcząca o okrągłym kształcie.

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się na wykonywaniu ruchów wytwarzanych przez ładunek elektryczny. Niektóre modele działają na zasadzie ładowania indukcyjnego,
a inne dzięki bateriom jednorazowym. Szczoteczki elektryczne oferują zazwyczaj kilka trybów pracy oraz nowoczesne funkcje, które zwiększają komfort użytkowania, np. czasomierze, czujnik kontroli nacisku, wskaźnik zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Niemalże do każdej szczoteczki elektrycznej dołączane są końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, np. do codziennego oczyszczania, wybielające, do polerowania szkliwa, ortodontyczne, do zębów wrażliwych itd. Prędkość pracy
w szczoteczkach elektrycznych wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów na minutę.

Do grupy szczoteczek elektrycznych zaliczane są także inne szczoteczki, np. soniczne, ultradźwiękowe czy magnetyczne. Decydując się na konkretne urządzenie warto sprawdzić wcześniej ranking szczoteczek elektrycznych dostępny na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych Takie urządzenia działają w nieco inny sposób, gdyż wykorzystują inny typ ruchów, a do tego pracują z większą prędkością.

Dlaczego należy dbać o szczoteczkę elektryczną?

Jeśli nie będziemy dbać o higienę szczoteczki elektrycznej, możemy doprowadzić do skrócenia terminu jej przydatności, np. urządzenie, które nie wysycha, może korodować. Oprócz tego powinniśmy również wymieniać jej końcówki w odpowiednim czasie. Włókna główki czyszczącej ulegają stopniowemu zużyciu, a mianowicie strzępią się, łamią i wypadają, co sprawia, że nie spełniają swoich pierwotnych funkcji. Wówczas należy wyrzucić starą końcówkę i nałożyć nową.

CZYTAJ DALEJ  Jakie zabiegi obejmuje chirurgia plastyczna nosa?

Jak prawidłowo stosować i pielęgnować szczoteczkę elektryczną?

Chcesz, aby Twoje zęby były zawsze czyste, dziąsła nie ulegały podrażnieniom, a szczoteczka elektryczna służyła Ci latami? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  1. Naładuj urządzenie. Przechowuj je w stacji ładującej lub w jej pobliżu.
  2. Sprawdzaj stan włókien. Urządzenie w dobrym stanie posiada miękkie włókna, które nie wyginają się tak łatwo. Wymieniaj końcówki co trzy miesiące.
  3. Nawilż szczoteczkę. Następnie nanieś niewielką ilość pasty do zębów na jej główkę, co pozwoli na wytworzenie piany z pasty oraz zmiękczenie osadu obecnego na powierzchni zębów.
  4. Podziel uzębienie na cztery części. Zacznij szczotkowanie od części górnej. Myj zęby pod kątem 45°, czyli tak samo jak w przypadku szczoteczki tradycyjnej.
  5. Szczotkuj precyzyjnie. Każdej partii uzębienia poświęć trzydzieści sekund. Nowoczesne szczoteczki elektryczne posiadają timery, które odmierzą ten czas za Ciebie. Wstrzymaj się
    z myciem zębów przez godzinę, jeśli właśnie spożyłeś kwaśny posiłek lub wypiłeś sok cytrusowy. Przyłóż główkę urządzenia do powierzchni zęba, a wykona całą pracę za Ciebie. Modele elektryczne, ze względu na okrągły kształt główki, obejmują tylko jeden ząb.
  6. Wyczyść język. Niektóre szczoteczki wyposażone są w specjalne tryby pracy oraz końcówki wymienne do oczyszczania języka. Na jego powierzchni mogą bowiem zbierać się liczne bakterie i drobnoustroje, które wywołują nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
  7. Wypłucz usta. Wystarczy niewielka ilość wody, aby wypłukać resztki pasty, a także pozostałości bakterii i fluoru.
  8. Umyj końcówkę. Postępuj tak po każdym jej użyciu. Na główce czyszczącej oraz jej włóknach osadzają się pozostałości po paście oraz bakterie, które przy następnym szczotkowaniu możemy nieumyślnie przenieść na zęby.
  9. Wyczyść przestrzenie międzyzębowe. To właśnie w nich gromadzi się najwięcej płytki nazębnej, resztek pożywienia i osadów. Aby je oczyścić, użyj nici dentystycznej, irygatora lub specjalnej szczoteczki międzyzębowej.
CZYTAJ DALEJ  Samarite Divine Cream - krem odmładzający, który Twoja skóra pokocha

10. Wypłucz jamę ustną. Zastosuj płyn do płukania, który jest świetnym uzupełnieniem całego procesu higieny jamy ustnej. Taka czynność pozwala usunąć najdrobniejsze resztki pokarmowe i przywrócić świeży oddech.