Jak dbać o oczy? Jak zadbać o swój wzrok?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, które posiadamy. Niestety większość z nas nie przywiązuje wystarczającej uwagi do dbałości o swoje oczy. Często zwyczajnie nie wiemy, w jaki sposób powinniśmy dbać o swój wzrok. Do tego posiadamy wiele nawyków, które mają negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu. Warto to zmienić. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się jak dbać o oczy by móc cieszyć się dobrym wzrokiem przez długi czas.

Regularne badania wzroku

Jednym z najważniejszych elementów dbania o swój wzrok jest profilaktyka czyli regularne wykonywanie badań okulistycznych. Osoby, które nie mają problemów z oczami powinny odwiedzać specjalistę minimum raz na rok, jeśli zaś posiadamy wadę wzroku warto skonsultować się z lekarzem nawet co pół roku. W profesjonalnych, doskonale wyposażonych klinikach takich jak https://lagunamedical.pl/ możemy liczyć nie tylko na sprawdzenie ostrości wzroku ale również ocenę ciśnienia w gałkach ocznych czy sprawdzenie stanu naczyń krwionośnych, siatkówki czy rogówki. Wszystko to pozwala wychwycić wszelkie nieprawidłowości we wczesnym stadium co z kolei umożliwia wdrożenie odpowiedniego, skutecznego leczenia.

Odpowiednia dieta

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla wzroku jest odpowiednia dieta. To co spożywamy ma ogromny wpływ na narząd wzroku. Jeśli zależy nam na tym, by nasze oczy jak najdłużej pozostały sprawne warto zatroszczyć się o to, by w diecie nie zabrakło produktów bogatych w witaminę A, która wpływa na utrzymanie rogówki w dobrym stanie. Wśród nich wymienić możemy między innymi marchewki, szpinak czy słodkie ziemniaki. Korzystny wpływ na wzrok mają również witaminy C i E, które pomagają chronić oczy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

Oświetlenie ma znaczenie

Obecnie wiele osób spędza długie godziny podczas pracy przy komputerze. Często nie zwracając uwagi na światło, które oddziałuje w tym czasie na ich oczy. Może to doprowadzić do wielu problemów. Chcąc zatroszczyć się o oczy zadbajmy o to, by pracować przy świetle dziennym lub dobrym oświetleniu, które najbardziej je przypomina – światło powinno być ciepłe i niezbyt intensywne. Sprawdźmy również ustawienia monitora naszego komputera. Nie powinien mieć zbyt dużej jasności czy kontrastu, ponieważ będzie obciążał nasze oczy. Coraz więcej osób decyduje się także na ekrany lub okulary, które neutralizują tzw. “światło niebieskie” czyli to emitowane przez ekrany komputerów i smartfonów. Jest ono nie tylko sporym obciążeniem dla naszych oczu, ale również może utrudnić nam zasypianie.

Właściwa higiena oczu

To kolejny, niezwykle ważny punkt, o którym nie powinniśmy zapominać. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że zarówno oczy, jak i skóra wokół nich są niezwykle wrażliwe. Dlatego też do mycia należy używać specjalnych płynów lub pianek, które nie będą ich podrażniać. Warto więc zapomnieć o myciu całej twarzy mydłem w kostce. Ponadto, jeśli nasze ręce są zabrudzone róbmy wszystko, by nie dotykać i nie pocierać nimi okolicy oczu. Jeśli zmagamy się z uczuciem suchości lub pieczenia warto regularnie stosować tzw. “sztuczne łzy” oraz dociekać co jest przyczyną problemu. Przesuszone oczy nie tylko będą sprawiać nam dyskomfort, ale również są znacznie podatniejsze na urazy oraz infekcję. Nie możemy również zapominać o stosowaniu odpowiedniej ochrony UV – szczególnie jeśli posiadamy jasny kolor oczu. W słoneczne dni okulary z filtrem powinny być obowiązkowym elementem naszej stylizacji. Ponadto, jeśli nosimy soczewki kontaktowe musimy pamiętać o ich regularnym zmienianiu a w przypadku szkieł wielorazowych o odpowiednim czyszczeniu i przechowywania naszych soczewek.

Podsumowując, wzrok jest jednym z najbardziej istotnych zmysłów, które posiadamy. Dlatego też dbałość o oczy powinna mieć dla nas kluczowe znaczenie. Na szczęście, wprowadzenie profilaktyki oraz zmiana nawyków nie wiąże się z dużym wysiłkiem czy znaczącymi zmianami w naszym życiu. Warto więc zastosować porady, które znajdziesz w naszym artykule.