Kacper Tekieli – kim był mąż Justyny Kowalczyk? Pochodzenia, wiek i kariera

Czasami zdarza się tak, że o kimś kto dokonał w swoim życiu naprawdę wiele dowiadujemy się dopiero w momencie jego śmierci. Kacper Tekieli jest jedną z tych osób, które są tego przykładem. Ten wybitny polski wspinacz i instruktor był znany osobom interesującym się wspinaczką górską oraz fanom Justyny Kowalczyk, której był mężem. Szersza publiczność dowiedziała się o nim jednak dopiero w momencie, w którym doszło do tragedii. Wiele osób chciało wówczas dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł, w którym znaleźć można informacje na temat tego, kim był Kacper Tekieli. Przyjrzeliśmy się nie tylko jego karierze ale również życiu prywatnemu.

Kacper Tekieli – wiek i miejsce urodzenia

Znany wspinacz i instruktor wspinaczki urodził się 23 listopada 1984 roku w Gdańsku. Odbył studia filozoficzne, które pozwoliły mu na uzyskanie tytułu magistra. Następnie przeprowadził się do Krakowa, skąd udał się w Bieszczady. Wówczas zafascynował się górami, z którymi związał całą swoją karierę. Niewiele osób wie, że Kacper Tekieli był zawodnikiem piłki nożnej w klubie Otryt Lutowiska. Miłość do gór sprawiła, że chciał tam spędzać jak najwięcej czasu. Dlatego też pracował w bacówce pod Małą Rawką oraz w Schronisku Murowaniec. Po ukończeniu studiów zajął się zawodowo wspinaczką – zarówno organizując własne wyprawy, jak i prowadząc kursy dla innych miłośników tego sportu.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Kacper Tekieli (@kacpertekieli)

Kacper Tekieli – przebieg kariery

Kacper Tekieli był jedną z osób, które mają na swoim koncie wiele sukcesów. W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, w szczególności (samotnie) większość najważniejszych ścian górskich. W 2010 roku, w ramach VI International Elbrus Race, wbiegł w niecałe pięć godzin na wierzchołek Elbrusa, zaś dwa lata później wraz z Przemysławem Pawlikowskim zajął dwunaste miejsce w biegu górskim w IX Biegu Rzeźnika. Od roku 2010 był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. W ramach projektu wziął udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle. Najszybciej przebył direttissimę północnej ściany Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Przeszedł północne ściany na górach: Eiger, Matterhorn, Grandes Jorasses oraz północno-zachodnią ścianę Monte Civetta w Dolomitach. W kolejnych latach kariery doszedł do wniosku, że “istotą alpinizmu jest przejście trudnej ściany w jak najbardziej sprzyjających warunkach”. Takie podejście zaowocowało sukcesami na „łańcuchówkach” czyli projektach formujących kilka rozłącznych dróg wspinaczkowych w spójną, sensowną całość w obrębie pojedynczej akcji górskiej. Niestety jego życie zostało przerwane przerwane 17 maja 2023 roku w rejonie Jungfrau w Szwajcarii poprzez schodzącą lawinę.

Kacper Tekieli – co wiemy o jego rodzinie?

Kacper Tekieli był jedną z tych osób, które nie przepadały za rozprawianiem o swoich prywatnych sprawach w mediach. Bardzo troszczył się również o prywatność swoich bliskich. Z tego powodu trudno jest znaleźć jakiekolwiek informacje dotyczące tego, kim byli jego rodzice. Nie wiemy jak się nazywali oraz czym zajmowali. W sieci nie ma również żadnych informacji na temat tego, czy Kacper Tekieli posiadał rodzeństwo.

Kacper Tekieli – stan cywilny. Kto jest jego żoną/partnerką?

Żony Kacpra Tekielego były osobami znanymi. To pełne charakteru i ambitne kobiety. Pierwszą z nich była Małgorzata Lebda, znana poetka, pisarka i fotografka, z którą Tekieli spędził 10 lat swojego życia. Następnie połączył się węzłem małżeńskim z Justyną Kowalczyk – znaną biegaczką narciarską. Para wzięła ślub 24 września 2020 roku w Gdańsku.

Kacper Tekieli – czy ma dzieci?

Wiele osób, które usłyszały o tragedii Kacpra Tekieli zastanawiało się, czy był on ojcem. Świadomość, że tak młody mężczyzna mógł osierocić swoje dzieci jest bowiem trudna. Niestety, jest faktem. Kacper Tekieli był ojcem chłopczyka imieniem Hugo, który urodził się w 2021 roku. Dziecko to jest owocem miłości Kacpra Tekieli i Justyny Kowalczyk. W pierwszym związku małżeńskim Kacper Tekieli i jego żona poetka nie doczekali się potomstwa.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Kacper Tekieli (@kacpertekieli)

Kacper Tekieli – Facebook i Instagram

Kacper Tekieli był osobą, która doceniała kontakt ze swoimi fanami i chętnie dzieliła się relacjami z kolejnych wspinaczek. Doskonale wiedział, że posiadanie własnej społeczności może pomóc mu choćby w organizowaniu kolejnych wypraw. Z tego powodu był aktywny zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Na portalu Facebook prowadził stronę fanowska Kacper Tekieli – Alpinizm, którą obserwowało ponad 25 tysięcy osób. Na Instagramie miał zaś swoje konto @kacpertekieli obserwowaną przez ok 21 tysięcy widzów. Konta te nie są obecnie aktualizowane a ostatnie posty dotyczące działalności wspinacza zamieszczone zostały na początku maja 2023 roku.

Kacper Tekieli – ciekawostki z życia

Kacper Tekieli był jedną z tych osób, które uwielbiają pobijać rekordy dotyczące czasu pokonania danej trasy górskiej. Z tego powodu mógł się pochwalić wieloma sukcesami na tym polu. Wśród nich wymienić możemy zdobycie 14 szczytów Wielkiej Korony Tatr w kosmicznym czasie 37,5 godziny czy wbiegnięcie na szczyt Elbrusu w mniej niż pięć godzin w ramach VI International Elbrus Race.