Myśleli, że uratowali koty. Prawda okazała się zaskakująca!

Weterynarze z rejonu Odessy na Ukrainie, uratowali młode kocięta.

Zwierzęta trafiły do nich po ostrym bombardowaniu Odessy. Ich kocia mama zmarła, a maluchy przyprowadzono do Leonida i Valentiny Stoyanov prowadzący profil “vet.crew”. Ludzie, którzy znaleźli kocięta sądzili, że są to zwykłe koty dachowce. Prawda jednak okazała się zaskakująca!

 

https://www.facebook.com/ukrpravda/posts/5868071853207426

 

Otóż podczas badania weterynarze stwierdzili, że nie są to koty, a przedstawiciele bardzo rzadkiego gatunku. Chodzi o jedno z bardzo rzadko występujących zwierząt, a są to żbiki europejskie.

 

Żbik europejski (łac. Felis silvestris silvestris) to bardzo skryte zwierzę, które tak naprawdę nie zbliża się do osad i unika wszelkich możliwych kontaktów z ludźmi. Jednak mimo to to wyjątkowe zwierzę uważane jest za prawie wymarłe. Na Ukrainie jest ich około 300.❗️

– czytamy na profilu.

 

https://www.facebook.com/ukrpravda/posts/5868071853207426

 

Największym zagrożeniem dla żbików europejskich jest rywalizacja z kotami domowymi i przenoszenie przez nie infekcji. Do tego dochodzą polowania oraz – w ostatnim czasie wojna. To z tego powodu żbiki są tak rzadkim gatunkiem.

 

Kocięta trafiły do weterynarzy w bardzo złym stanie. Obecnie zwierzaki mają się lepiej. Leonid i Valentina Stoyanov chcieliby je zrehabilitować i przywrócić na wolność.

 

https://www.facebook.com/ukrpravda/posts/5868071853207426