1 października 2023

Naukowcy rozszyfrowali tajemniczą wiadomość żołnierza do kolegi sprzed 2500 lat. Nietypowa prośba rozbawiła ich do łez.

Naukowcy rozszyfrowali glinianą tabliczkę z wiadomością sprzed 2500 lat. Znaleziono ją już w 1965 roku, jednak do tej pory nikt nie potrafił poradzić sobie z krótką treścią. Okazało się, że jest to prośba żołnierza, który napisał do swojego przyjaciela, aby ten nie zapomniał przywieźć wina. List do tej pory owiany był tajemnicą, a znaleziono go na terenie fortecy Arad, będącej częścią ówczesnego królestwa Judy.

 

 

Krótki list, na glinianej tabliczce sprawił nie lada zagwozdkę. Początkowo udało się ustalić jedynie jego autora, którym był Hananyahu i odbiorcę, Elyashiva. W końcu uporano się z jego treścią, która brzmi dokładnie tak. “Przyślij więcej wina”. Odszyfrowania wiadomości  dokonano przy zastosowaniu najnowszej techniki obrazowania multispektralnego, dzięki której uzupełniono brakujące znaki.

 

 

Tajemniczy Hanayahu był żołnierzem w 586 roku przed Chrystusem. Skończyło mu się wino, dlatego poprosił kolegę o dostarczenie trunku. Żołnierz dodał ponadto, że kolega zawsze może na niego liczyć. Nie wiadomo jak potoczyła się dalsza historia dwójki przyjaciół, lecz naukowcy mają nadzieję, że list dotarł do adresata. Tabliczka została okrzyknięta najstarszą znaną ludzką prośbą o alkohol.

 

kp

źródła: dailymail.co.uk, foto youtube.com

 

 

Dodaj komentarz